SATÜRN 2.BÖLÜM

ASTROLOJİDE SATÜRN

Satürn’ün dünyaya geliş nedenimiz göstermesi açısından önemi büyüktür. Biz drakonik astrologlar Satürn’e “Karmanın Lordu” deriz.

Karma, Sanskritçe Kri kökünden gelmektedir. Faaliyet, eylem, hareket, aksiyon anlamındadır.  Tam olarak söylenişi “Karman” dır.

Karma, “Ne ekersen onu biçersin” ifadesi ile özetlenen evrensel bir yasadır. Newton yasalarına göre ise “Etki-Tepki” yasasıdır. Etki tepki yasası basit bir nedensellik ilkesidir. Birine yaptığınız bir hata bir süre sonra size döner. Bu dünyada bile işler. Geçmiş yaşamdan getirdiklerimizin yanında bu yaşamda kendi içinde işlevselliği vardır. Ama bunların bir zamanı vardır. Bu zaman döngülerine “Metonom Döngüleri” denir.

Etki tepki prensiplerine girildiğinde burada irade-i seçim çok önem kazanır. Karmaya göre, insana her an bir seçenek sunulur. Elindeki gücü doğru kullanmak, iyi yada şeytani olmak, nazik yada kaba olmak, yavaş yada hızlı olmak gibi bir çok seçeneğimiz vardır. Ve bu iradeyi seçtiğimiz her davranışın, bir karşılığı vardır. Kısaca bugün geçmişinizin iz düşümüdür.

Astronomik olarak Satürn, gözle görülebilen en uzak gezegendir. Bu yüzden sınırları temsil eder. İkinci büyük gezegendir. Soğuk, parlak bir görünümü vardır. Halkaları büyüleyicidir. 62 uyduya sahip bir gaz devidir. Bu uydulardan en büyüğü Titan’dır ve kabile şeklinde hareket ederler.

Doğum haritasında bulunduğu yerde en iyi burç ve en iyi kombinasyonda bile sıkıntı yaratır. Zor burç ve kombinasyonlarda, çok zorlu açıları, zorluklarla hayat planında gelişme sağlar. Belli noktalarda kaderin nasıl şekilleneceğini ve kişilerin nerelerde zorlanacağını, imtihanların nerelerden geleceğini gösterir. Yavaş, soğuk, melankolik göründüğü için eski okültistler bundan korkarlar. Bir doğum haritasında, yaşlılık, baba, büyükbaba, olgun, otorite konumunu temsil eder. Vücutta kemik ve eklem, safra kesesi, diş, tırnak ve cildi temsil eder.

 

Oğlak ve Kova burcunda güçlü (yöneticisi).

Karşıtları Yengeç ve Aslan burcunda zararlıdır (en kötü).

Terazi burcunda güçlü, yücelimde (olumlu).

Koç burcunda düşüktür (güçsüz, zararlı).

 

Öz disiplin burcudur. İnsan ırkının topraklarına indiğimiz anda, teritoryal bir ırkın kurallarına uymak zorundayız. Bu kurallar Satürn’dür. Yazılı kurallardır. Kurallara uyduğumuz kadar bu deneyimin içinde yaşarız. Kuralları yıkmaya kalktığımız zaman Satürn cezalandırır. Sevgi, mücadele, annelik babalık şefkati, otorite, liderlik gibi kurallar Satürn ile alakalıdır.

Bu yüzden tüm enkarnasyon modellerde, yapılan tüm yanlışlar, haksızlıklar, dürtüsel davranışlar, günahlar ve hatalar Satürn tarafından kaydedilir. Yapılan bu yanlışlar, çeşitli kazalar, çeşitli kayıplar, çeşitli yoksunluklar olarak yaşanır. Boşuna kimse kaza geçirmez, boşuna kimse yoksunluklar da kalmaz, boşuna kimse ekonomik sıkıntılarla denenmez. Ve Satürn zaman yöneticisi olduğundan, sınavların zamanı geldiğinde doğum haritasındaki noktalarla kontak kurarak, tetik etkisini verir.

Satürn oğlak burcunun yöneticidir. Oğlak burcunda bulunan Mars ve Satürn bu burçta çok güçlüdür ve kendini temsil eder. Bir doğum haritasında oğlak burcundaki Satürn ve Mars enkarnasyon modellemelerinde olgunluğu, gelişmişliği ve bireyin ilerlemesini gösterir. Çünkü oğlaktaki Mars, hırslarından, nefslerinden, korkularından uzak yalnızca çalışarak üretmeyi bilen bir Mars’tır. Oğlaktaki Satürn dürüst, kararlı, sorumluluk bilincine ulaşmış, sağlam bir otoriteye sahip bir Satürn’dür.

Bunun dışındaki oğlak burcunda bulunan Ay, Venüs, Jüpiter gibi gezegenlerle, MC, IC, ASC, DSC noktaları, bu dünyaya disipline olmak için dünyaya geldiğinizi gösterir ve hayat planında sert sınavlar yaşamanıza neden olur.

 

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

https://www.instagram.com/astroloji_tutkusu/?hl=tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir