Rektifikasyon – Doğum Saati Belirleme

Doğum haritası çıkartılırken en önemli faktör doğum günü, doğum yeri ve doğum saatidir. Ancak insanların doğum saatlerini tam olarak bilmemesi büyük sorun teşkil eder. Doğum saati o kadar önemlidir ki, ASC (yükselen burç) kişisel imajımız, MC yani kadersel yönelimimiz, DSC (alçalan burç) evlilik ve ortaklıklar çizgisi ve IC hayatın sonu, aile ve kök bilgilerinin analizi konusunda kesin bilgiler verir. Bu çizgilerin birleşiği burçlar ve özellikle de sabit yıldızlar, kadersel yönelimleri göstermesi açısından çok önemlidir.

Doğum saatinin belirlenmesinde bazı teknikler vardır.

  1. Hermes tekniği
  2. Animodar tekniği
  3. Başa gelen olaylar tekniği
  4. Amonhope tekniği

Hiçbir tekniğin yüzde yüz sonuç vermemesi nedeniyle, rektifikasyonun doğum haritası ile ilgili çok ciddi bir iş olduğu bilinmelidir. Bu yüzden doğum saati tespiti zor bir işlemdir. Bir astroloğun rektifikasyonu doğru yapabilmesi için bu teknikleri çok iyi düzeyde bilmesi gerekir. Ayrıca bunun haricinde de ciddi harita tecrübesinin olması gerekmektedir.

Astrolog kişinin hayatındaki evlilik, boşanma, çocuk sahibi olma, anne baba ölümü, işe başlama vs. gibi önemli tarihler üzerinde çalışılır. Bu yüzden Güneş ve Ay tutulmaları, transitler, solar retürn ve karma astrolojisine özel bir alan olan Quatrat (Hayat Döngüsü Çevinimi) konularını çok derin bilmelidir. Bunun yanında kişinin fiziksel özellikleri, mesleği gibi özel konulara hakim olmalıdır.

Hermes’in “Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde o vardır” ilkesi rektifikasyonda bir numaralı kuraldır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir