Merkür Tutulması

11-12 Kasım 2019 da üç tane önemli göksel olayı birlikte yaşayacağız. Türkiye İstanbul saatine göre:

11 Kasım 2019 15:30 Merkür tutulması

12 Kasım 2019 16:34 Dolunay

12 Kasım 2019 07:45- 17:45 Algol tutulması

11 Kasım Güneşe en yakın gezegen olan Merkür’ün doğrudan Güneş’in önünden geçmesine tanık olacağız. Bu tip bir Merkür transiti yüzyılda sadece 17 kez gerçekleşir. Geçiş yaklaşık 5,5 saat sürecek. EST e göre 07:35 a.m. Türkiye saati ile 15:30 da başlayacak. Merkür büyüklüğü Güneş’e göre çok küçük olduğundan gözlemlenmesi zordur. Bir sonraki geçiş 2049 da olacaktır.

12 Kasım 2019 saat 16:34 de ise boğa burcunda bir dolunay gerçekleşiyor.

12 Kasım 7:45 deki daha sıklıkla gerçekleşen Algol tutulması da yaşanacak.

10 saat sürdüğünden dolunay anında Algol karanlık etkide. Zayıfladığı için Venüs çok önemli.

Algol çift yıldız sistemidir. Yaklaşık üç günde bir (2 gün 20 saat ve 49 dakikada bir) parlaklığı azalır ve yaklaşık 10 saat kadar karanlıkta kalır. Buna “Algol Tutulması” da denir. Şeytan yıldızı olarak bilinen Algol’ün karanlıkta kaldığı süre içinde etkisi astrolojik ve okült anlamda tehlikelidir.

Merkür’ün akrep burcundaki retro hareketi devam ederken, akrepteki sabit yıldızları tarıyor. Önce Zuben El Akrab gizli ilişkiler, Unukalhai zehirlenme, Zuben El shemali (nispeten daha şanslı), Zuben El Genubi şanssızlık suça meyil, depresif düşünceler sonucu intharlarla alakalıdır.

DOLUNAY

11 Kasım 19 derecede akrepteki Merkür geçişi noktasına (apex), yarın 12 kasımda Güneş in gelmesi, karşısına da boğa burcundaki Ay’ın gelmesi ile bir dolunay gerçekleşiyor. Bu nedenle Merkür tutulmasının ilk tetik etkisi bir gün içinde harekete geçecektir. Dolunaylar sonuçlanma, bir yapının sonucunu görme ile ilgili enerjileri taşır. Bu sonuçla birlikte yeni bir döngünün ve dönüşümün eşiğinde olduğumuzu da söyleyebiliriz.

Akrep burcunun yönetici gezegenleri Mars Pluto karesi nedeniyle geçmişten gelen bir konunun sert bir şekilde sonuçlanması, açığa çıkması anlamına geliyor. Merkür, ayrıca gizli saklı bir çok düşünce ve eylemi açıya çıkaracaktır.

Boğadaki dolunayı Venüs yönetiyor. Ayrıca Jüpiter ve Mars 25 derecelerden Algol’e 150 lik açı yapması, özellikle haritalarında Algol sabit yıldızında gezegen yerleşimleri olanları kötücül etkileyebilir.

Algol gibi sefirit yıldızlar celali ve cemali, yani iyicil ve kötücül olarak her iki yönde çalışabilir. Verdiği güç ile güç sarhoşluğu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol eder. Bir çeşit tuzak kurarlar. 23-26 derecedeki bu sabit yıldızın kare kaşıt açılarına da “Algoloid” denir. Bu nedenle Merkür retrosu ile birleşik çalışan algolid etki söz konusu.

Her ne kadar dolunayın konusu boğa burcundan dolayı para, ilişkiler desek de sahip olunan gücün ve dürtülerin nasıl kullanıldığı ya da nasıl kullanacağı konusunda sınav döneminde olduğumuzu gösteriyor. Sahip olunan güç, para, güzellik, aşk, kariyer, eğitim, statü vs hangi konuda ise büyük bir yükseliş döngüsünde olduğumuzu, ancak kontrolsüz ego, hırs ya da dürtü ile davrandığımızda bu yükselişlerin yıkım getireceğini söyleyebiliriz. Karma felsefesi mantığı basittir aslında. “Ne ekersen onu biçersin”

Mars zayıf olduğu Arcturus sabit yıldızı etkisi, Venüs Neptün karesi ünlü ve güçlü kişilerin iflaslarını, rezaletlerini ya da skandallarını gösterebilir.

Yaşadığımız her olay karşısındaki, bireysel seçimlerimiz ve bunun sonucu yaptığımız davranışlar, kaderimizi iyi ya da kötü yönde etkileyecektir. Astroloji bize sadece yol gösterir. İrade-i seçim esastır.

Hilal Çetinkaya

Kaynak: www.Nasa.gov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir