JUNO-HERA

JUNO-HERA

Kronos ile Rheia’nın kızı ve Zeus’la öbür Olympos’lu tanrıların kız kardeşidir. Zeus dünya egemenliğini diğer kardeşleri ile paylaştıktan sonra, Hera ile evlenir. Bu yüzden Hera Tanrıça satatüsünde yer alır, ilahi otoriteyi kocası ile beraber paylaşırdı. Mars, Hephaistos ve Hebe adında çocukları olur.

Hera gerektiğinde eşi, çocukları ve ailesi için savaşan kıskanç bir eştir. Sahiplenmek, çocuk doğurmak yuvayı bir arada tutmak Hera’nın görevidir. Ailesi söz konusunda olduğunda gözü kara bir kadına dönüşür. Hiddeti, Zeus’un hiddeti gibi korkunçtu.

Zeus ile Hera durmadan didişirdi. Kocasının sadakatsizliklerine kızan Hera çoğu zaman sinsi planlarlarıyla onu küçük düşürürdü. Zeus sırlarını Hera’ya açar, bazen onun öğütlerini kabul ederdi. Ama ona asla tam anlamıyla güvenmezdi. Hera’da belli bir sınırı aşarsa Zeus’un kendisini hırpalayacağını, hatta üzerine yıldırımlar yağdıracağını bilirdi. Bu yüzden acımasız entrikalara başvururdu.

Zeus ile Hera’nın aile ocağında birbirleriyle münasebetleri şairler tarafından bazen iyiliğe bazen kötülüğe yorumlanırdı. Bazen onların sonsuz saadetlerinden bahsederler, bazen de müthiş kavgalarından dem vururlardı. Bunların aile hayatının birbirine iki zıt cephesi bulunması belki de mavi semanın bazen bulutlarla kapalı, bazen de açık ve lekesiz mavi renge bürünmesinin sembolik bir ifadesidir.

Hera meşru evlenmelerin, aile ocaklarının koruyucusu sayılırdı. Evlenmemiş, evde kalmış, geçkin kızlar için kalbi parçalanır, onların mesut yuva kurmalarını isterdi. Doğurmak üzere olan kadınların yanıbaşlarında dolaşır, onlara yardım eder, doğum sancılarını hafifletirdi. Hera, kadınlığa ait ne varsa, kadının hayatıyla ilgili ne bulursa onların koruyucusu ve düzenleyicisidir.

Hera kadınlığın mukaddes örneği, vefakar ve sadık zevcenin ilahi timsalidir. Kocası fani insanlara özgü uygunsuz hareketlerde bulunduğu, çapkınlık yaptığı halde o sadece kıskanır, kendini yasa kaptırır, üzülür, öfkelenirdir. Ama hiçbir zaman kocasına ihanet etmezdi. Halbuki o Olimpos ta bulunan ilahlar içinde Aphrodite’den sonra en güzelidir. Ona gönül verenler çok olmuştur. Ama kutsal evlenme bağları ile Zeus’a bağlanan Hera kirlenmemiş, temiz kalmıştır.

Hera’nın iyi tabiatları faziletleri olduğu kadar kibri, gururu ve kini de vardır. Azgın rüzgarlar onun emrindedir. Nefret ettiği kin beslediği fanilere, kötülük yapmak istediği zaman rüzgarlarla gemileri batırır, evleri yıkar, ağaçları kırar geçirirdi.

Tanrıça Hera, çoğu zaman resim ve heykellerde yüksek bir taht üzerine oturmuş olarak tasvir edilirdi. Bir elinde çoğalmanın sembolü nar, diğer elinde ucunda kuğu kuşu bulunan hükümdarlık asası bulunurdu. İri güzel gözleri, başında tacı ile asil bir duruşu vardı. Başından gelin duvaklarını hatırlatan bir tül sarkardı. Tavuskuşu ona tahsis edilmişti.

 

Hera Arketipi:

Hera, kadının evlenip eş olma, hayatta bir kez ve sonsuza dek seçeceği sadık bir hayat arkadaşıyla kendini tamamlama özlemini temsil eder. Hera miti aynı zamanda, bir kadının kocasına karşı hissedebileceği sadakat ve vefanın, onunla ilişkisindeki dayanma gücünün de simgesidir. Pek çok kadının karakterinde bir Hera özelliği vardır. Evlilik hayatının, yuva kurmanın, evcilik oynamanın zevki, oyunun kuralları ne olursa olsun, hatta sonunda kendisi altın kafese tıkılsa bile, kadın için kayıtsız şartsız bir çekicilik kaynağıdır.

Olumsuz açıdan bakıldığında, bu arketip kadının içindeki derin güvensizlikten, kocası olmazsa toplum nezdinde, bir kimliği olamayacağı yönündeki az çok bilinçdışı korkusundan kaynaklanır.

Hera, kocasının incitici davranışlarının etkisinden kurtulmak için karanlığa sarılıp bütün diğer Olimposlulardan ayrılarak tek başına dünyanın öbür ucuna doğru yolculuklara çıkar. Birlik özlemi ve yeniden ayrılma, kadın kalbinin doğal hareketleridir. Her döngünün farklı bir hayat arkadaşını gerektirmesi, her defasında hareketin daha derin olması mümkündür. Ama bilgelik, hayat akışındaki bu gelgitlerin sonunun olmadığı bilgisinde yatar.

Astrolojide Juno:

Juno bir astroiddir. Ama bir haritada gezegen kadar önemlidir. Bir doğum haritasında Jüpiter gibi etki gösterir. Jüpiter in güçlü olduğu burçlarda güçlü, zayıf olduğu burçlarda zayıftır. Mars oğlu olduğundan, Mars kavuşumları ve iyi açıları doğum haritasında çok önemlidir.

İlişkilerde sevgi lisanımız Venüs’tür. Ama juno kaderdir. Kadersel eş potansiyelimizdir. Bir kadının çocuk sahibi olacağı, aile kuracağı eşi gösterir. Günlük hayatımızdaki gelgeç ilişkileri değil de hayatımızda bizi mutlu edecek kişiliğin gelişini, geliş zamanını veya niteliğini anlatır. Juno’nun analizi kolay değildir. Tüm kombineleri ile detaylı incelenmelerdir. Juno eğer natal harita vaadiyorsa ikiz ruh yada eş ruh potansiyelini de gösterir.

Örneğin bir kadının Juno burcu ve derecesi ile karşısındaki erkeğin güneş burcu ve derecesi aynı ise, bu olumlu bir durumdur. Her ne kadar diğer kombinasyonlar da önemli olsa, bu iki kişi arasında ruh eşi veya evlilik potansiyeli olabilir. Özellikle sinastri dediğimiz ilişki analizlerinde, iki kişi arasındaki bağları görme açısından Juno’nun Güneş, Jüpiter, Satürn Mars, Venüs, Vesta, 7. Ev yöneticisi ve düğümlerle kombinasyonları önemlidir.

Ayrıca Juno, Jupiter Pluto arasındaki oluşan güçlü açılar Minerva üçlüsü olarak adlandırılır. Bu kombinasyon akıl, zeka, bilgelik ve gücün kombinasyonudur. Bu açıya sahip insanlar Dünya’da iz bırakan önemli insanlardır.

Kadında Juno daha belirgin çalışır. Genelde erkek haritalarında Juno’nun çok aktif olmadığı söylense de gerçekte bu doğru değildir. Sadece erkek haritalarında Juno daha gizli ve alttan çalışır. Doğru analiz edilirse, evlilikte yaşanması muhtemel olumlu ve olumsuz tecrübeleri çok net gösterir. Örneğin, aldatılabileceğini, boşanabileceğini, çok acı çekeceğini, ikinci bir eşin olabileceğini, bazılarının çocuksuz eşe sahip olabileceğini yada bazılarının için muhteşem bir evliliğin ani bir ölüm ile sona erebileceği dahi görülebilir.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

Kaynaklar:

Mitoloji Sözlüğü, Azra Erhat

Klasik Yunan Mitolojisi, Şefik Can

İçimizdeki Tanrıça, Manuella Dun Mascetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir