Dünya’nın Presesyon Hareketi

DÜNYA’NIN PRESESYONU:

Dünyanın hareketi 3 çeşittir.

1-Kendi ekseni etrafında dönüş hareketi, 1 günde tamamlanır.

2-Güneş etrafındaki dönüş hareketi, 365 günde tamamlanır.

3-Presesyon (yalpa) hareketi, 25.800 yılda tamamlanır.

Prosesyon hareketi, çok uzun bir zamanda tamamlandığından etkileri insanlar tarafından pek hissedilmemektedir. Çünkü insan ömrü bu etkileri görecek kadar uzun değildir. Presesyon, kelime anlamı olarak devinme, devinim anlamına gelirken, astronomi terimi olarak dünyanın dönüş eksende yalpalayarak, kutupları çevresinde ağır ağır dönerek uzayda oluşturduğu dairesel şekli ifade eder. Bu hareketi Dünyanın Eksen çubuğunun, tıpkı bir topacın yavaşlarken yaptığı yalpalama hareketinde olduğu gibi, gökyüzünde bir çember çizmesi olarak düşünebiliriz. (Üç boyutlu koni). Yalpa hareketi sırasında dünya ekseni ile yörünge ekseni arasında 23.27 dk lık bir açı oluşur ve bir turu 25.800 yılda tamamlanır. Devinme, yatık yapıda olan Dünya’nın büyük oranda Güneş’in biraz da Ay’ın çekim etkisi ve Dünyanın geoid yapısı nedeniyle oluşur.

Dünya’nın bu daha az bilinen üçüncü hareketinin tıpkı diğer iki hareketinde olduğu gibi bazı sonuçları olmaktadır.

1-Mevsimelerin başlangıç tarihleri değişir. Bundan yaklaşık 13.000 yıl sonra ise, Dünya’nın eksen eğikliği günümüzün tam tersi yönde olacağından, kuzey yarım küre günberi durumunda yaz, günöte durumunda ise kış mevsimini yaşayacaktır. Yani kuzey yarımkürede aralık ocak şubat ayları yaz yaşanırken güney yarım kürede kış yaşanacaktır.

2-Bu döngü sonucu tüm diğer yıldızların konumlarıyla beraber kuzey yarımküre’de kuzeyi gösteren yıldız yani kutup yıldızı da yer değişmektedir. Örneğin şu an kutup yıldızı Polaris’tir. Kutup yıldızı M.Ö 2.600 de Thuban, M.Ö. 11-13.000 arasında Vega, M.Ö. 16.500- 14.500 arasında Alderamin’di. 5000 yıl sonra tekrar Alderamin, Yaklaşık 12000 yıl sonra Vega tekrar kutup yıldızı olacaktır. Bu döngü bu şekilde devam edecek.

3-Presesyon hareketi astrolojik olarak, büyük dönüşümlerin zamanlamalarını vermesi açısından çok önemlidir. Bu döngü insan ruhunu evrim döngüsüdür. İnsanlık için yeni bir çağ başlar. Uygarlıkların kuruluş ve yıkılış dönemleri oluşur. Tüm dinlerin sözünü ettiği 26.000 yılda bir kıyametin kopuşu yani sistemin resetlenmesi meydanı gelir.

KAOS-DENGE…

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir