Andromeda Takım Yıldızı

Mitolojide Andromeda Etiopya kralı Kepheus ve Kassiepeia nın kızıdır. Kraliçe güzelliği ile ilgili o kadar kibirlidir ki, deniz perileri Nereuslardan bile daha güzel olduğunu iddia eder. Bunun üzerine Psoidon öfkelenir ve ülkeyi yok etmesi için bir canavar gönderir. Kral ülkesinin kurtarmak için bir kahinden yardım ister. Kahin ise ülkenin kurtulabilmesi için, kralın kızı Andromeda’yı canavara kurban etmesi gerektiğini söyler. Bunu üzerinde istemeyerek de olsa kral Kepherus, kızı Andromeda’yı bir kayaya zincirler ve ejderhaya sunar.

Yunan mitoloji kahramanı Perseus kanatlı atı Pegasus ile gökyüzünde dolaşırken, zincirlenmiş olan Andromedayı görür, ona aşık olur. Babasına evlenmelerine izin verirlerse canavarı öldüreceğini söyler. Kral bunu kabul eder. Perseus canavarı yenerek Andormeda’yı kurtarır; onunla evlenir. Evlenecekleri sırada eski nişanlısı düğünü basar. Ancak Perseus onları da yener ve mutlu olurlar.

Bu mitolojik hikaye aile içinde zor hayat şartlarında kalan yada huzursuz olan genç kızın, beyaz atlı prensin gelip onu kurtaracağı düşüncesiyle karşısına çıkan ilk erkekle evlenmesi, psikolojik literatürde Andromeda kompleksi denen davranışı oluşturur. Tecrübesizce yapılan bu evliliklerin, kadınların hayal ettikleri beklentiyi karşılamaması, kurtuluşun başka birinin himayesine girmek olmadığın anlamalarına neden olur. Ancak toplumsal kurallar, beyaz atlı prens mitolojisi ile paralellik gösterir. Andromeda kompleksi yani dışardan gelen bir kurtarıcı düşüncesi, bu yüzden aşılması güç bir kısırdöngüye dönüşmüştür. Bu tanım Sindirella ile bağdaştırıldığından Sindirella Kompleksi olarak da Bilinir.

Mitoloji kolektif bir kültür bilinçaltının ürünü olarak nesilden nesle aktarılırken çağın koşullarına göre yeniden şekillense de, temel problemler değişmemektedir.

Kral Kepheus ve kraliçe Kassiopeia öldükten sonra Pseudon tarafından gökyüzünde yıldızlar arasına alınmıştır. Perseus ve Andromeda’da onlara gökyüzünde eşlik eder. Andromeda takım yıldızı bilekleri zincirlenmiş ve sereserpe yatan kadın figürü olarak yer alır.

Astrolojideki 14 derece koç burcu derecesinde Alpheratz sabit yıldızı bulunur. Alpheratz Andromeda dediğimiz bölgeyi temsil eder. Jüpiter Venüs karekterindedir. Bir an önce evlilik arzusuna sahip kişilerin haritalarında belirgindir. Bu sabit yıldız, kadında Ay, Venüs, ile aynı zamanda güzellik, zerafet ve şans verir. Birlikteliklerde ise tecrübesizlik ve dürtüselliğe neden olur. Erkekte Mars ile fiziksel güç, cesaret, başarı, zenginlik verir.

21 Ocak Ay tutulmasında Mars’ın bu dereceden Jüpiter Venüs ile yaptığı üçgen açı şans verirken, Satürn karesi engelleme ve kısıtlanmaları göstermesi açısından önemli.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir