ALGOL

Algol iki yıldızdan oluşur. Hem ikiz hem sefirittir. Yani birbirlerinin etrafında dönerken, birbirlerinin enerjilerini emerler.

Astronomide, çift yıldızlar, ortak kütle merkezi etrafında birbirleri etrafında dolanan iki veya daha fazla bileşene sahip yıldız sistemleri olarak tanımlanırlar. Algol türü sistemlerde bileşen yıldızların evrimsel durumları Algol paradoksu ile açıklanabilmektedir. Büyük kütleli bileşen, küçük kütleli bileşenden daha genç bir cisim olarak görülür (Budding 1986). Böyle bir durumun ortaya çıkmasının temel nedeni ise kütle aktarımıdır ve daha büyük kütleli bileşenin daha az evrimleşmiş bir yıldız olarak görülmesine neden olur.

Yani Algol ikiz yıldızı birbirlerinin etrafında sürekli dönerler. O kadar hızlı dönerler ki, sanki birbirlerini yiyormuş gibidirler. Her ikisi arasında enerji akışı vardır. Birbirini yutan yılanlar gibi. Melekle şeytan gibi.

Birbirlerinden enerji emdikleri için, birbirleri etrafında döndükleri için ışığın/yıldızın görüntüsü 3 günde bir değişir. 3 günde bir parlaklığı artar, 3 günde bir parlaklığı düşer.

Eski Çağlarda, toplumlar Algol’ü çok iyi gözlemlemişler. Işığı söndüğünde savaş yapılmazdı. Karanlıkta kaldığında pusuda ve daha tehlikeli olduğunu düşünülürdü.

Astrolojide Algol yıldızı çok önemli alt anlamlara sahiptir. Boğa burcunda bulunduğundan Venüs tarafından yönetilir. 23-26 derece boğadaki gezegenler Algol etkisi altındadır.

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir