26 MAYIS AY TUTULMASI

26 MAYIS 2021’de Yay burcunun 5 derecesinde çok önemli bir Ay tutulması meydana geliyor. 5 derece yayda Marfik sabit yıldızı bulunur.

MARFİK Ophiucus Takım Yıldızı’nda bulunan bir sabit yıldızdır.

YUNAN MİTOLOJİSİNDE Ophuichus tıp, ecza ve sağlığın tanrısı, şifacı Ascleiposu’u temsil eder. Ellerinde bir yılan tutarak temsil edilir. Bu yüzden Ascleipos Yılancı (Ophuichus)takım yıldızı, elindeki ise Yılan (Serpent) takım yıldızı olarak isimlendirilmiştir.

Ascleipos Apollu’nun oğludur. Ona şifa sanatını öğreten bilge centaur Chiron tarafından büyütülür.

Elinde yılanlı asası ile dolaşır. Gerek cerrahlık yapan, gerek çeşitli bitkisel karışımlarla tedaviler uygulayarak şifa veren, hastaları iyileştiren bir doktordur. Bu bağlamda aslında yılanları kontrol eden, evcilleştiren hekim olarak bilinir. Burada yılan, zehir ve şifayı temsil eder. Asclepios, yılanları kontrol ederek onların zehirlerini ilaca ve şifaya döndürmeyi başarmıştır.

Kendisine tanrıça Athena tarafından Gorgon Medusa’nın kanı verilir. Gorgon’un sol tarafındaki damarlardan gelen kanı zehirliydi, ancak sağ taraftaki damarlardan gelen kanın insanları hayata döndürdüğü söylenir. Şifa zanaatında öylesine yetenekli hale gelir ki ölüleri hayata döndürmeyi başarır.

Ama evrenin düzeninde ölüm de doğum kadar gerekli bir unsurdu. Bu nedenle Zeus, ölüme meydan okuyan Ascleipos’u bir yıldırım göndererek öldürür. Sonrasında ise onurlandırarak “Ophiuchus (Yılancı) Takım Yıldızı”na dönüştürür.

Marfik sabit yıldızı, Ascleipos’un sağ dirseğini temsil eder. Bu nedenle diğer yay burcunun içindeki iyicil yıldızlardan biridir. Tıp doktorları eczacılar, bitkilerle ile uğraşanlar şifacılar, simyacılar, ilaç araştırmaları ile bağlantılıdır.

Marfik yıldızındaki tutulma ve düğümler aksı, Chiron ile 120 lik açıda. Bu yüzden şifacılığı yüksek bir tutulma yaşayacağız. Bu tutulma ile yeni aşılarla birlikte, hastalığı tedavi edebilen yeni ilaçların ortaya çıkacağı söylenebilir.

Ancak tutulma yöneticisi Jüpiter, güçlü olduğu balık burcunda olmasına rağmen, tutulmaya kare açıda. Onu yöneten Neptün’ün ise Venüs ile kare açıda olması, bize bazı aksamaları da gündeme getirebilir.

Bazı ilaçların alerjik reaksiyonlar gibi yan etkileri olabilir. Araştırma ve tedavilerden etik sorunlar, ilaç firmaları veya devletlerin kararları ile ilgili gizlenen bazı konular ortaya çıkabilir.  Bu konularda skandal haberler duyabiliriz.

Bu tutulma hastalığın azalmasından çok, yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi, hastalıkla mücadele gücümüzün artmasını işaret ediyor.

Yaşan sorunlara rağmen şifacı tanrı Asclepios’un bize mesajı, insanlığın tedavi konusunda bilgeliğe ulaşacağıdır.

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir