10 Eylül-14 Kasım Mars Retro

Mars retrosu astronomik olarak ne anlama gelir?

Astrolojide her zaman yer merkezli (Jeosantrik) model kullanıldığı için Mars’ın hareketleri Dünya’dan bakıldığında nasıl göründüğüne bağlıdır. Mars geri gitmez. Aynı Dünya gibi hem kendi etrafında hem Güneş etrafında dolanır. Dünya, Güneş’e Mars’tan daha yakın olduğu için yörünge hızı daha fazladır. Mars Güneş etrafında bir kez dönene kadar Dünya yaklaşık iki tur atar.

Ancak yörüngesel olarak birbirleri ile çok yakınlaşıp aynı hizaya gelmeleri yaklaşık iki yılda bir gerçekleşir.

Biz Mars’ı Dünya’dan gözlemlediğimiz için, Mars ile aynı hizaya gelip geçtiğimizde, Mars geride kalmış görüneceğinden, “Geri hareket ediyor” deriz. Yani astronomik olarak bütün olay, her iki gezegenin aynı hizaya gelmesi ve maksimum yakınlaşmasıdır.

Astrolojik kural:

Bir gezegen Güneş Ay ve Dünya üçlü sisteminin sınırına yani en yakın bölgesine geldiğinde zararlı çalışır.

ASTROLOJİDE MARS

Güneş sisteminin 4. Gezegeni, kişisel 3. Gezegenimizdir. Yüzeyi demir oksitten oluştuğu içim kızılımsı bir görünüme sahiptir. İnce bir atmosferi vardır karbondioksitten oluşur. İki tane uydusu vardır. Bunlar Fobos ve Deimos’ tur.

Latince ismi Mars’dır. Hintliler Indra, Romalılar Mavors, Germenler Botam, Kuzey Avrupa Odin olarak isimlendirilmiştir. Sanskritçe Mangal denir.

Astrolojide Mars, yaşam enerjisi, cesaret, fiziksel güç, motivasyon, seks gücü, kendini koruma gücü, inisiyatif kullanma yeteneği gibi anlamlara gelir. Güçlü Mars bir işi yapabilme gücü, dayanıklılık, yüksek motivasyon verirken, zayıf Mars yaşam enerjisinde düşüklük, kazalarla daha sık karşılaşma, yorgunluk, hastalıklara karşı dirençsizlik verir.

Koç Akrep burçlarının Yönetici gezegenidir.

Terazi ve Boğa burcunda zararlıdır.

Oğlak burcunda yücelir, çok güçlüdür.

Yengeç burcunda çok zayıftır.

Mars’ınız zayıfsa hayatınızdaki zorluklar sizi yoracaktır. Mars’ınız güçlü ise hayat daha kolay geçer. Ancak yine de güçlü bir Mars, kontrollü ve dengeli kullanılmadığı taktirde saldırganlık verebilir.

Karma astrolojisinde retro Mars’ın anlamı ise, geçmiş enkarnasyonlarda eylemlerinizde bazı hatalar olduğunu ve bu hatalar karşılığında travmatik fiziksel olaylar yaşadığınızı gösterir.  Bu yanlış eylemlerinizin karşılığı, etki tepki yasası gereği bu hayata yansıyacaktır. Bir doğum haritasında Mars retrosu tüm hayatı yöneten çok önemli bir noktadır.

Mars, Dünya’dan Güneş’e göre daha uzakta olduğundan bir dış gezegendir. Dış gezegen retrosu kontrol edilemeyen, inisiyatifimiz dışında gelişen olayları gösterir. Bu da ani kaza, hastalık, saldırganlık, haksızlık gibi gerilimli durumlarla karşılaşmanıza neden olur.

Eril cinsiyette bir gezegendir. Doğum haritalarında retrosu kadında ve erkekte farklı anlamlara gelir. Açısal değerleri, yöneticisi ve diğer pozisyonları hem karmadaki sorunu hem de bu yaşama yansımasını gösterir.

SCAUT MARS

10 Eylül-14 Kasim 2020 tarihleri arasında Mars koç burcunda retro hareket yapacak. Ancak 6 ocak 2021e kadar da koçta gölge etkisini sürdürmeye devam edecek. Dört aylık bir süre enerjisi ve agresyonu yüksek bir şekilde Pluto Satürn ve Jüpiter ile sert kontaklar kuracak.

Bu etkinin hayatımıza yansımasını anlamak için bireysel haritaların detaylı incelenmesi gerekir. Ancak Mars’a ait özel bir durum olan öncü etkisi bize bazı fikirler verecektir.

Bunun için Ocak ve Şubat 2019 yılına geri dönüp bakmanız gerekir. Çünkü bu dönemde Mars gökyüzünde yine koç burcundaydı.

Mars’a ait özel bir etki olan öncü, yani “Scaut Mars”, o dönemde yaşadıklarınızın devamı niteliğinde olayların, bu retroda daha belirgin karşınıza çıkması anlamına gelir. Yani 2020 Eylül Aralık tarihleri, 2019 Ocak Şubat tarihi ile bağlantılı olacak.

Mesela o dönemde

Bir işe girdiyseniz terfi edebilir ya da iş değiştirirsiniz.

Bir ilişkiye başladıysanız ilişki ile ilgili olumlu yada olumsuz gelişmeler yaşarsınız.

Bir hastalık geçirdiyseniz tekrarlayabilir yada hastalığın farklı bir aşaması yaşanabilir.

Ailevi bir olay yasadıysanız, şimdi bu konuda yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz gibi düşünebilirsiniz.

Mars’ın Pluto ve Satürn ile karesini göz önünde bulundurursak yasayacaklarınız sert, dönüştürücü ve krizli olabilir.

Doğum haritanızda Mars ve Pluto nun açıları çok önemli. Eğer haritanızda Mars Pluto arasında 60 -120 gibi olumlu acıya sahipseniz, dönüşüm enerjisi hayatınıza olumlu yansıyacak bu dönemi daha rahat atlatacaksınız. Bu sayede kronikleşmiş sorunların çözüme ulaşması mümkün. Haritanızda Mars Pluto arasındaki 90-180-150 gibi zorlu acılara sahipseniz bu dönem daha zor geçecektir.

Ayrıca 2019 un bu ilk dönemi Uranüs yine koç burcunun son derecelerindeydi. Mars ve diğer gezegenler bu dereceyi de tetikleyecek.

Daha da derinleşmek isterseniz, aslında bu döngünün başlangıcı, Uranus’ün 23-26 koç burcu transiti olan 2016 ya uzanıyor. Balık Başak aksındaki tutulmalar ile Temmuz- Eylül 2016 Uranüs un koç transitine…

İlk işaretler ve dönüşüm rüzgarının tohumları daha o zaman atıldı.O zamanki deneyimlerimize dönersek bu günleri daha iyi çözebiliriz. Retro Mars dan en çok zorlanacak burclar, Koç Terazi Oğlak Yengeçteki öncü burçlar ekseni olacaktır.

Gerek bireysel, gerek toplumsal alanda geçmiş tecrübelerinizle bağlantılı olan 2016 TEMMUZ-EYLÜL ile 2019 OCAK -ŞUBAT ayları bize bu dönem yaşayacaklarımızın konusunu verecektir.

MARS RETROSU VE YÜKSELEN BURÇ ETKİLERİ

Koç burcunda Yükselen ve Güneş’iniz varsa Mars retrosundan etkilenmeniz fiziksel olabilir. Bu basit bir diş çekimi, soğuk algınlığı, baş ağrısı olabileceği gibi yüksek tansiyon, ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar, kan hastalıkları, gibi ağır bir hastalık veya kazalar olabilir. Venüs aslan burcunda koruyucu etkisi nedeniyle özellikle Ekim’den sonra daha temkinli olunmalı.

Bunun dışında Mars hangi evinizden geçiyorsa, o ev ile ilgili sorunlar çıkabilir.

Yükselen boğa 12.ev etkisi nedeniyle psikolojik etkiler, karmik karşılaşmalar,

Yükselen ikizler 11.ev, toplumsal çevre

Yükselen yengeç 10.ev, kariyer, iş yaşamı

Yükselen aslan 9.ev, mahkeme, hukuksal konular

Yükselen başak 8.ev, kredi, borç, ameliyatlar

Yükselen terazi 7.ev, evlilik sorunları

Yükselen Akerp 6.ev, hastalıklar ve günlük rutin işler

Yükselen Yay 5.ev, aşk ve çocuklar

Yükselen Oğlak 4.ev, aile, ev, kökler

Yükselen kova 3.ev, kardeşler, yakın akrabalar, trafik

Yükselen balık 2.ev, nedeniyle parasal konularda etki alacaksınız.

Mars’ın olumsuz etkilerini azalmak için ne yapılabilir?

Günde bir kez Mars mantrası dinleyebilirsiniz.

Mars kan ile bağlantılıdır. Kan vermek, kurban kesmek gibi kan ile ilgili ritüeller yapabilirsiniz.

Hastalara, yaşlılara yardım, bakım gibi destekler,

Bitkilerle uğraşmak, ağaç dikmek gibi işler yapabilirsiniz.

Eğer merhamet istiyorsanız, merhamet edin. Tabiata, canlılara, hasta ve yaşlılara, çocuklara, hayvanlara…

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji ders notlarından derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir