YÜKSELEN BURÇ

Kişilik maskesi, Persona:  Antik Roma tiyatrolarında gösterilerde oyuncular “Persona” denen maskeler takarlardı. İngilizce bir terim olan person (kişi-kişilik-karakter) kelimesinin kökeni buradan gelir. Oyuncunun taktığı maske, onun tiyatrodaki kişiliğidir. Gerçek kimliği asla temsil etmez.

Psikolojide persona, analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung’un ortaya attığı bir kavramdır. Jung’un teorisinde de “Persona” bir maskedir. Birey, dış dünya ile ilişkilerinde uyum sağlamak yada başa çıkabilmek ve toplum içinde bir yer edinebilmek için, gölgesinde var olan ilkel ve hayvansı eğilimleri ehlileştirmek zorundadır. Bu yüzden kişinin gölgesinin gücüne karşı çıkabilecek güçte bir persona geliştirir. Buna sosyal maske de diyebiliriz.

Persona, iyi gelişmiş bir bireyde koruyucu ve hayati bir öneme sahiptir. Ancak kişinin içsel yaşamının, yani gerçek benliğinin ihmal edilmesine de neden olabilir. Eğer kişi kendi maskesine çok fazla kapılıp, kimliğinin ve ruhunun özü ile bağını kaybederse çatışma yaşar ve kendine yabancılaşır. Egonun persona ile özdeşleştiği bu durum “şişme (inflation)” olarak adlandırılır. Egosu şişen birey kendini yüceltir ve bu yücelik duygusunu dengelemek için aşağılık kompleksi ortaya çıkar.

Bu nedenle sahip olduğumuz maske, imajımız ile öz kimliğimiz (Güneş-Animus-Eril enerji) ve ruhumuz (Ay-Anima-Dişil enerji) arasında sağlıklı bir bağ kurmak çok önemlidir.

ASTROLOJİDE YÜKSELEN BURÇ:

YÜKSELEN BURÇ- ASC-ASCENDANT-PERSONA-KİŞİLİK MASKESİ

Toplumdaki imajımız nedir? İnsanlar bizi nasıl görüyor? Hayat sahnesinde hangi alanlarda aktif bir yaşam süreriz?

Kişinin topluma karşı gösterdiği imajı yani personayı astrolojide yükselen burç ile görürüz. Yani yükselen burç, gerçek kimliği saklayan bir maskedir. Kişinin başka insanların kendisini görmesine izin verdiği halidir.

Haritanın birinci eviyle de ilişkilidir. Fiziksel bedenin şekli, sağlığı, karakteri ve genel durumu hakkında da bilgi verir. Kişinin yaşamında, dünyadan geçerken kullanacağı aracı gösterir.

Karma ve spritüel astrolojide yükselen burç, aynı zamanda ruhun dünyaya girdiği nokta olarak kabul edilir.

Bu yüzden  çok önemli bir göstergedir.

Bir doğum haritasında yükselen burç nasıl bulunur?

Bunun için kişinin doğduğu anda, gökyüzünde doğu ufkuna bakmak gerekir. Tam doğum anında (bebeğin anne ile kordonunun kesildiği an) doğu ufkunda yer alan zodyak burcu “Yükselen Burç” tur.

Dünyanın hareketi nedeniyle, dünya ve burçlar kuşağı arasındaki ilişki dakikalar içinde değişir. Bunun için ancak (+,-) 4 dakika tolerans tanınabilir. Bu nedenle doğum saati ve dakikası çok kıymetlidir.

Yükselen burç bir doğum haritasının ana akslarından birisidir. Bu o kişinin özel “ufku” ya da “bakış açısı” dır.

Yükselen burcun ufukla aynı anlama geldiğini anladığımızda, kişinin ufkunu ve bakış açısını da tanımladığını kavramış oluruz. Yükselen burç haritanın ve hayatın başlangıç noktasıdır. Dünyaya gelişi temsil eder.

Kişi, eğer yükselen burcu ile Güneş burcu aynı ise (saat 6:00- 8:00 arasında doğmuş demektir) ve birinci evinde başka gezegen veya başka bir burç yok ise kişiliği ve maskesi aynıdır.

Astrolojik olarak yükselen burç çözümlemesi nasıl yapılır?

Harita çözümlemelerinde yükselen burcu incelemek için, yükselen burcun yönetici gezegenin bulunduğu evi, açıları ve burcunu niteliği ile birlikte inceleriz. Çünkü bu gezegen bireyin dış görünüşü olacak, maskesi olacak ve o gezegenle tüm hayat senaryosu yürüyecektir.

– Yükselendeki burcun özelliği kişisel imaj konusunda belirgin özelliklere sahiptir. Örneğin yükselende İkizler olduğunda, kişi kendini dışarıya sürekli zeki, enerjik, konuşkan gösterir. İletişimi yüksek bir kişiliktir. Yükselende yengeç burcu olduğunda ise anaç, korumacı bir imaj ve maskeye sahiptir. Ama tabi ki, gerçek karakteri ve kişiliği böyle olmayabilir. Bunu haritadaki diğer verilerle görebiliriz.

– Yükselen burç yöneticisinin konumu, dünya hayatının tiyatro alanında ön planda olan deneyimleri gösterir. Örneğin yükseleni aslan olan bir kişinin Güneş’in bulunduğu ev, yükseleni yay olan bir kişinin Jüpiter’in bulunduğu ev, yaşam alanlarının yoğun olduğu bölgelerdir.

– Ufuk çizgisinde yani yükselene yakın herhangi bir planetin özellikleri ve enerjisi o anda doğan bir insanın yaşamında olağanüstü derecede belirgindir. Buradaki gezegenler, özellikleri açılarına ve niteliklerine bağlı olarak olumlu ya da gölge yönlerini abartılı bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

– Zaman zaman birinci evde, ikinci ev çizgisine kadar olan bölgede birden fazla gezegen yer alır. Bu, kişilik tanımında ilave bazı etkileri göz önüne almamızı gerektirir. Varlığın dünyaya geldiği yer olduğundan buradaki tüm gezegenler dışa karşı gösterilen kişiliğin nasıl şekilleneceğini, bununla birlikte olayların akışını gösterir. Bu şekilde birden fazla etkinin altındaki kişi “çok yönlü” bir karaktere sahip olur. Bu yüzden de değişik zamanlarda değişik yüzlerini gösterme eğilimindedir. (Değişikliklerin farkında olmadığı için bu ona bir sorun yaratmaz. Ancak bu beklenmedik değişiklikler kişinin çevresindekileri zor durumda bırakabilirler.)

– Yükselen burç derecesinde bulunan sabit yıldız çok önemlidir. Bu derece kişiye özel bir derece olduğundan, buradaki sabit yıldızın karakteri ile ilgili kadersel etkiler verir.

Birinci evdeki gezegenler

Birinci evde veya yükselen çizgisindeki Güneş, güçlü bir kişilik, liderlik verirken, kötü açılarında kibir ve bencilliğe neden olabilir.

Ay, güzel bir yüz, annelik ve korumacılık içgüdüsü verirken, kötü açılarında değişken ruh halleri, tutarsız davranışlar verir. Ayrıca kilo da verebilir.

Venüs, genelde fiziksel güzellik, uyum ve estetik verir.

Satürn varsa fiziksel olarak daha kısa boy verebilir. Kişi olaylara karamsar bakış açısına sahiptir. Korkulara sahip olabilir. İyi açılarda ise disiplin, sorumluluk sahibi bir kimlik verir.

Mars, kendi evinde rahattır. Fiziksel güç, dayanıklılık, savaşçı ve girişken bir yapı verirken, kötü açı ve burçta kavgacı, agresif bir yapı verir.

Merkür, bilgi iletişim felsefe alanında aktif bir yaşam verir.

Jüpiter, neşeli, iyimser, sağlıklı bir yapı verirken kötü açılarında, egoizm, kibir, aşırı kilo gibi özellikler verir.

Uranüs, sıradışı, toplumun alışık olmadığı bir kişilik verir.

Neptün, hayalci, hülyalı bir yapı verirken iyi açılarda spiritüel konularda derin bir kişilik verir.

Pluto, fiziksel olarak çok güzellik vermese de karizmatik bazen de manipülatif bir kişiliği gösterebilir.

Güney Ay Düğümü, güçlü bir ego verir. Yaşamda insanlarla dengeli ilişkiler kurmayı öğrenmeye çalışacaktır.

Kuzey Ay Düğümü, egosunu korumayı öğrenecek, kimliğini keşfedecek çeşitli yaşam deneyimleri verir.

REKTİFİKASYON:

Yükselen burcun tespiti ile ilgili en büyük sorun, çoğu kişinin doğum saatini bilmemesidir. Bu noktada tecrübeli bir astroloğun “Rektifikasyon” denen hesaplama yöntemiyle çalışarak doğum saatini tespit etmesi gerekir. Rektifikasyon konusu tartışmalı bir konudur. Genelde çoğu astrolog sadece iki saatlik bir zaman dilimini bir çeşit tümdengelim yöntemi ile tespit edebilir. Tam dakika bulmak kolay değildir. Ancak okült ve gizemli bilginin derinliklerinde, biz bu bilgilere sahibiz. Çünkü karma astrolojisinde klasik yöntemler yanında, teosofik yöntemler de kullanılır. Ancak bunları anlayabilmek derin karma, geçmiş yaşam teknikleri ve karmik tortu konularında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu yüzden doğru rektifikasyon mümkündür.

Hilal Çetinkaya

Jeanne Avery, Yükselen Burç

Stephen Arroyo, Astroloji Karma ve Dönüşüm

Oğuzhan Ceyhan, Astroloji ders notları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir