Tutulmalar Üzerine

Astrolojiye yeterince hâkim olunamadığı için tutulmalar ile ilgili insanlarda kafa karışıklıkları mevcut. Birçok insan bana bugün ay tutulmasının sonucunda tam olarak kendisine neler olacağı konusunda haklı olarak sorular yönelttiler.

Astroloji eğitimlerimiz sırasında teknik konulara yoğunlaşmaktan, olayın sadeleştirilmiş hali ile anlaşılmasını zorlaştırıyor olabiliriz. Bu handikap ile ilgili kendimce bir açıklama yapmayı uygun buldum.

Ay ve Güneş tutulmaları bazı olayları tetikler. Ay tutulması sonlanma enerjisi taşır. Hayatımızda bitişlere neden olur. Ama her bitiş yeni bir başlangıç demek olduğundan, hayatımızda dolaylı olarak yeni başlangıçlar yaratır. Bu da bir çeşit dönüşmek anlamına gelir.

Tutulmalar iki ayrı boyutta değerlendirilir.

  1. Tutulma anının haritası aynı bir doğum haritası gibi çıkarılır. Anın haritası ve enerjisi yorumlanır. Şu an birçok astroloğun yaptığı, herkesin sosyal, görsel medyada takip ettiği yorumların içeriği budur. Bu yorumlar, her ne kadar genele yayılsa da, evrensel düzenin içinde bulunduğu kollektif alanla bağlantılı olmasından dolayı, evrendeki her değişim enerjisinin, kelebek etkisi misali bizim kişisel hayatımıza da dokunması anlamına gelir. Bu tip yorumlar genel yorumlardır.

Ayrıca her tutulmanın iyicil ya da kötücül olması gibi faktörlerin de etkisi vardır. Bunlar da teknik detaylardır.

2. Ay tutulmasının, kişinin doğum haritasında (horoskopunda) hangi evleri yani hangi yaşam alanlarını tetiklediği, kişiye özel olarak yorumlanır. Bitiş enerjisi olması nedeniyle, mesela 8. evde olan bir tutulma hamileliğin bitişi ile bağlantılı doğum olayını gösterebilirken, 1. evde olan bir tutulma ise kişinin fiziksel görünüşünde bir değişim sonucu imajının değişmesi anlamına gelebilir. İşte tüm bu bitişlerin (başlangıçların), yani dönüşümün size özel ne gibi değişimler yaratacağını bulmak deneyimli bir astroloğun detaylı analizleri ile anlaşılabilir.

Genel burç yorumlarında yükselen burca göre yapılan yorumlara gelince, bunlarda sadece tutulmanın hangi evinize düştüğü ile ilgili yorumlar yapılır. Bu yorumlardaki doğruluk payı, tecrübeli astrologlar için sadece %20’dir.

Son olarak, eğer tutulma sizin doğum haritanızda belirgin önemli bir noktaya açı yapmıyorsa, bu tutulmadan direk etkilenmeyebilirsiniz.

Güneş tutulmalarına gelince, onlar da ayrı bir yazı konusu.

08.08.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir