SATÜRN 1.BÖLÜM MİTOLOJİSİ

KRONOS-SATÜRN

Uranos (Gök) ile Gaia’nın (Yer) küçük oğulları olan Kronos, Titanlar soyundandır.

Uranos ve Gaia’nın sayısız çocukları olmasına rağmen, Uranos kendi döllerinden nefret ettiği için hiçbiri gün ışığına çıkmamıştır. Uranos (gök), Gaia (yer)’nın üzerinden kalkmak bilmez yavrularının Gaia’nın bedenini terk etmelerine izin vermezdi. Bu yüzden en küçük oğlu Kronos, annesi Gaia’nın yardımıyla, babasının hayalarını bir orakla kesmiş onu alt etmiş, Uranüs’ü Tartarus’un derinliklerine hapsetmiştir.

Böylece birinci kuşak tanrılarının egemenliğine son verip, ikinci kuşağı başa getirmiştir. İçinde bulunduğu dönemin kaosunu sonlandıran, düzen getiren tanrı olarak anılmış ve zamanın diğer tanrılarından farklı bir özellik yüklenerek ilk yeryüzü tanrısı olma ünvanına sahip olmuştur. Kronos’un Titanlar denilen tanrılar ırkının ilk ve en genç tanrısı olarak başta olduğu bu çağa Altın Çağ denir.

Uranos’un yarasından akan kanların toprağa saçılmasıyla, acımasız öç tanrıçaları Erinyes’ler (Erinys), denize dağılması ile de aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite doğmuştur. Kronos ile Rhea’nın evliliklerinden ise, Hestia, Demeter, Hera adlarında üç kızla, Hades, Poseidon, Zeus adlı üç erkek çocuk dünyaya geldi. Kronos, anne ve babasının ona çocuklarından biri tarafından tahtından indirileceğini söyledikleri için her çocuğunu doğar doğmaz yutmaya başladı. Rhea yanlızca Zeus’u onu elinden kurtarabildi.

Titan ırkının hakimiyeti, Kronos’un kendi oğlu Zeus ile arasında geçen ve Titanlar Savaşı denilen savaş, Kronus’un mağlup olması ile son bulmuştur. Bu, Zeus egemenliğindeki üçüncü nesil Olympos Tanrıları devrinin başlangıcı olmuş, Zeus da bu devrin ilk tanrısı olmuştur.

Kronos’un, anası Gaia’nın eline verdiği çelik tırpanla babası Uranos’un hayalarını kesmesi tanrı kuşakları arasındaki çekişmenin ilk aşamasıdır. İkinci aşama ise Zeus’un iktidarı ele geçirmesidir.

Titanlardan tek ayakta kalan Uranüs’tür. Çünkü amacı diğer Olimpos tanrılarının kurduğu sistemin düzenini bozmaktır. Bu bize hala Olimpos tanrılarıyla, Titanların savaşının devam ettiğini gösteriyor.

Aslında Uranüs ve Kronos ikisi birden tüm hayatı, “KAOS ve DÜZEN” i ifade ediyor. Satürn’ün sınırları, Uranüs’ün sınırların ötesini temsil ettiği gibi. Kronos’un da, oğlu Zeus tarafından yenilgiye uğratılışı ise, her bilincin daha yüksek bir bilince ulaşma arzunu…

Ölüm ve zaman döngülerinde mitolojik olarak çeşitli toplumlar çok önemsemiştir. Bunu Satürn ile birleştirmişlerdir.

İtalya topraklarında aslında harman yeri cini olarak bilinen Satürn (eken-ekici), İtalya’nın Altın Çağ’daki koruyucusu ama aynı zamanda aksi meyus bir ihtiyar olarak karşımıza çıkar. Yunancada Khoronos (zaman) kelimesinin Latincedeki karşılığıdır. Bu şekilde, kendi çocuklarını yiyen Kronos mitosu “Her şeyi yiyip yutan zamanın” bir alegorisi olarak açıklanabilir. Kronos’un babasının cinsel organını kesmede kullanılan tırpan, Azrail’in elindeki tırpandır. Yani “Zaman”dır. Doymak bilmeyen acımasız zaman, herkesi ve her şeyi aynı şekilde yiyip yutmakta; vahşi doğasının bir yansıması olan insan doğasının şeytani güçleri de çocuksu ve masum her ne varsa aynı şekilde yok etmektedir.

Persler’de KAKKAB PES derler. Domuz yıldızıdır. Karanlığın domuzu ya da fırtına tanrısı denir.

Ur ve Uruk’ta, NİNİP, mücadele tanrısı, savaş tanrısı, evrensel imtihanların tanrısıdır.

Babil de Sümer’de NİNURTA, ölüm tanrısıdır. Ölümü temsil ettiği düşünülür.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

https://www.instagram.com/astroloji_tutkusu/?hl=tr

 

Kaynaklar:

Mitoloji Sözlüğü, Azra Ezhat

Yunan ve Roma Mitoloji Sözlüğü, Pierre Grimal

Klasik Mitoloji, Barry B. Powell

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir