Merkür Retro

Mitolojide Merkür’ün ismi Hermes’dir. Sembolik olarak Tanrıların habercisi olarak tanımlanır. Astrolojide ise düşünme şeklimiz, algımız ve zekamızı temsil eder. Doğum haritasında iyi konumlanmış Merkür’ü olanlar, zihinsel kapasitesi yüksek, hızlı öğrenen ikna gücü yüksek kişilerdir.

Merkür retrosunda Merkür geri gitmez, aslında yavaşlar.

Bu dönemde herkesi bir telaş alır. Zihinler karışır, aksaklıklar artar, elektronik cihazlarda sorunlar yaşanır.

Peki tüm bunları neden yaşıyoruz? İnsanlar genelde sorunların kaynağına, nedenine inmek yerine şikayet etmeyi, stres yaşamayı yada kurban rolüne girip kendine acımayı tercih eder. Zaman hızla akıp giderken görmediğimiz farkında olmadığımız yada görmek istemediğimiz kendimize bile itiraf edemediğimiz gerçekleri görmezden gelebiliriz. Sorunları halının altına süpürmek çoğu kişinin işine gelir. Yada bilinçaltımızda saklı tutmak…

Merkür retrosu bize durup düşünmemizi , içimize dönmeyi, içimizde yada etrafımızda olan bitene daha dikkatli bakmamız gerektiğini hatırlatır. Bu da çeşitli krizler yaşadığımız hissine kapılmamıza neden olur. Aslında o krizler zaten vardılar. Sadece ya görmek istemedik ya da gerçekten fark etmedik.

Merkür retrosu dönemi gerçeklerle yüzleşme dönemi aslında. Hayatımızda zaten var olan sorunlara neşter vurma zamanı.

Bu dönemlerde etrafımızdaki eş zamanlılıklara dikkat etmek, rüyalara önem vermek, karşılaştığımız her detaya dikkat etmek gerekir. Yaşadığımız sorunlu bir ilişkide yaşanan kavgalar, gizli kalmış hastalıkların ortaya çıkması, bir türlü çözemediğimiz iş sorunları, bastırdığımız psikolojik sorunların, artık çözüme ulaşmak için bizimle iletişime geçmeye başlamasıdır aslında. “Çöken bilgisayarımın bana mesajı ne?” Diyebilirsiniz. Ya da aküsü biten arabanızın mesajı…Bu olaylar size bilgisayarınızda uzun zamandır yedeklemediğiniz bilgiler olduğunu, arabanızın bakımını geciktirdiğinizi haber verebilir.

Evreninin bizimle iletişim kurma tarzını anlayarak, bu noktada şikayet etmek yerine, çözüm odaklı davranarak hayatımızı yönetebiliriz. Ama bunun için gerçeğin ağır sorumluluğunu kaldırabilecek güçte olmamız gerekir. Yoksa kurban psikolojisi içinde kısırdöngüler bir sonraki Merkür retrosuna kadar devam eder. Samasara döngüsü içinde ruhlar yitip gitmeye devam eder.

Farkındalık dolu yaşam için önce gerçeği bulmalıyız. Merkür retrosu bize gerçeği bulma fırsatı yaratır.

 

Bu dönemdeki Merkür retrosu Yay burcunda geriliyor. Üstelik Saturn’ün oğlak burcuna geçmeden hemen önce. Son 2.5 yıldır, hukuk, inançlar, din, eğitim, bilgi konusunda eksik bıraktığımız disipline edemediğimiz konular konusunda son krizlerini yaratacak. Öğretmen Satürn’ün görevine Yay’daki Merkür’de eşlik edecek. İki gezegen bir arada kişisel haritalarımızda bize neler vaad edecek? Özellikle Sinistra sabit yıldızı ile etkileşimleri ahlaki değerlerde eksik kaldığımız noktalar varsa, geçer notunu alamayacağımızı söylüyor. Ahlak etik konuları sözlü kurallar olduğu için kayda alınmıyor diye düşünenlere yeni haberler, yeni krizler, yeni sınavlar getirecekler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir