Mars Oklüzyonu

18 MART 2020 MARS OKLÜZYONU-LUNAR OF OCCULTATION MARS

Ay’ın bir gezegeni kapatarak, gezegen ve Dünya arasına girmesi ile oluşan göksel duruma okluzyon denir. Ay bu şekilde bir çeşit tutulma (eclipse) yaratır. Oklüzyonlar sadece Ay ile olur. Güneş ile olmaz.

2020 yılının önemli göstergelerinden birisi bu yıl iki kez gerçekleşen Mars oklüzyonudur. Mars oklüzyonları beş yılda bir gerçekleşir ve gerçekleştiği yılda iki kez olur.

Bu seneki Mars oklüzyonu tarihleri şunlardır:

18 Şubat 2020 saat: 15.45

18 Mart 2020 saat: 10.25

Ay, yaklaşık bir buçuk saat boyunca Dünya gezegeninin Mars ile bağlantısı keser. Mars yaşam enerjini temsil eder. Mars’ın enerjisi kesildiği anda ise Dünya’daki yaşam enerjisinin dengesi bozulur. Bunun sonucunda savaş, yangın, hastalık gibi olaylara neden olur.

Oklüzyon anında Mars 21 derece oğlak burcunda Ay Jupiter ile kavuşacak. Bu kavuşum aynı zamanda 26 aralıktaki tutulma yöneticisi Satürn’ün derecesidir. 21 derece oğlak burcunda Deneb sabit yıldızı bulunur. Aynı zamanda içinde çok güçlü bir sabit bulunmayan Corono Australis takım yıldızının da etkisini birlikte arttıracaktır. Beklenmedik ani gelişmeler Mars’ın tetik etkisi ile büyütecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir