JÜPİTER SATÜRN KAVUŞUMU-SAHİP KIRAN

Sahipkıran, Arapça dilinden Türkçe’mize geçmiştir.

Türk Dil Kurumuna göre, “Güçlü ve Üstün Hükümdar” anlamına gelir.

İbranice Beytu’l Sahab yıldızı, Latince Bethlehem yıldızı denir.

Astrolojik olarak, Satürn ve Jüpiter’in her ikisi de zaman yöneticisidir. Bu yüzden kavuşumları büyük zaman döngülerini gösterir.

-20 yılda bir kavuşurlar. 20 yıllık döngüleri oluştururlar.

-200 yılda da aynı elementte kavuşarak 200 yıllık daha büyük döngü meydana getiriler. 200 yıllık hareketleri aynı elementte olunca, bir üçgen oluşur. Buna “Kepler Üçgeni” denir.

-800 yılda bir ise döngü kapanır. Büyük devirler anlamına gelir.

Tüm bu döngüler ve devirler, toplumsal değişimler için önemli olayları temsil ederler. Bu da Dünya üzerinde 20-200-800 yıllık dönemler içinde insanların yaşayacağı kolektif olayları gösterir.

Astrolojide kavuşum enerjilerini tanımlamak kolay değildir. Kavuşumları yorumlarken basitçe iki gezegenin sentezi deriz. Ancak melafik olarak kabul edilen Satürn ve benefik kabul edilen Jüpiter in sentezi nasıl yapılabilir?

Satürn, kısıtlama, karamsarlık, disiplin Jüpiter ise iyimserlik ve büyüme enerjisi taşır. “Her ikisinin kavuşumu istikrarlı, disiplinli büyümeyi ve yeni dönemleri ifade eder.” denebilir. Ancak birbirine zıt bu iki gezegen yine de çatışacak ve çelişecektir. Kutupluluk yasası gereğince her şey ikili çalışır. Jüpiter ile Satürn bunu gösterir. Jüpiteryen insanlığa faydalı olan, Satürnyen de insanlığa zararlı olanı gösterir. Sistemin iki büyük prensibinin savaşıdır bu.

Unutulmamalıdır ki, büyüme ve gelişme çatışma ile ortaya çıkar. Hayatın paradokslarının temelinde, çelişkiler içinden bir üst boyuta geçebilme kapasitesi yatar. Bu da hem bireysel hem de toplumsal gelişmenin temelini oluşturur.  Konu ile ilgili elimize ulaşan en net eser, İranlı Ortaçağ astroloğu Ebu Ma’şer’in “On the Great Conjunctions” adlı eseridir. Ancak sümerlerden itibaren gözlemlenen ve bilinen bir döngü olarak astrolojide eski çağlardan beri takip edilmiştir.

Doğum haritasında sabit kıran olan kişiler bulunduğu burç ve niteliğe göre özel yeteneklere sahip kişilerdir. Eski çağlarda yöneticiler krallar padişahlar komutanlar, sabit kırana sahip açılarla doğmuşlardır. Kanuni, Cengizhan, Büyük İskender gibi… Ancak bu kavuşum başta yükselen ve MC de olmak üzere köşe evlerde ve kişisel gezegenlerden olumlu açılar alıyorsa anlamlıdır.

Peygamberlerin doğumunda da bu sabit kıran işaretleri görülmüştür. Tarihteki yengeç, akrep, balık burcundaki su elementine sahip Jüpiter Satürn kavuşumlarında büyük peygamberlerin doğumu dikkat çeker. Hz Musa yengeç, Hz İsa balık, Hz Muhammed ise akrep sahip kıranında doğmuştur.

1881 de ise koç burcunda meydana gelen sahip kıran açısı önemli savaşcı ve komutanları işaret eder. Bilindiği gibi Atatürk’ün doğumu bu dönemdir.

Kova burcundaki bu sahip kıran kova çağını başlatmayacak. Sadece yaklaşmakta olan bu çağın hazırlıklarının emekleme dönemine giriyoruz. Kova çağı Neptün’ün kova burcuna geçmesi ile tam olarak başlayacaktır. 2162 yılı gerçek kova çağının başlangıcıdır.

Bu nedenle Aralık 2020’deki kova burcundaki sahip kıran in olumlu açıları ile doğan bebekler, 20-40 yıl sonra Dünya da önemli işler yapacak insanlar olacaktır. Büyük mucitler, güçlü devrimciler dünyayı kova çağına taşıyacak yeniliklerin öncüsü olan insanlar, dünyaya gelmek üzere. Ancak kutupluluk yasasını unutmamak gerekir. İyicil olduğu kadar kötücül yapıların da ortaya çıkması yine bu dönemde olacaktır.

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir