JÜPİTER 2.BÖLÜM ASTROLOJİSİ

Jüpiter’in dört tanesi çok büyük olmakla birlikte 79 uydusu vardır. Güneş sistemi içerisinde küçük bir güneş sistemidir. Kütlesi biraz daha büyük olsaydı, ikinci Güneş olabilirdi. Çok büyük gaz devi bir gezegen olup, müthiş bir enerji üretir. Kendine ait ışıması yok ama manyetiği vardır. Jüpiter Güneş sistemi içinde yarı bağımsız bir devlet gibidir. Kendi iç işlerinde bağımsız dış işlerinde Güneş’e bağlı bir prenslik gibi düşünebiliriz.

Tüm uyduları ile birlikte JOLAHİM (JOVIAN) SİSTEMİ olarak isimlendirilir.

Kendisine ait büyük bir koruma gücü var ki, kendi uydularına çok büyük bir manyetik alan sağlar. Ve uydularını Güneş’in dışsal fırtına ve rüzgarlarından koruyarak, onların yaşamasını sağlar. Aslında güneş sisteminin sınırında, direkt olarak sisteme dışarıdan gelebilecek her şeyi kovan askeri bir güçtür. Ondan dolayı Jüpiter astrolojide hayatın bir numaralı koruyucusudur.

Geleneksel yöneticisi yay burcudur. 9. evde çok güçlüdür. Karşıt burcu ikizlerde düşüktür.

Modern yöneticisi balık burcudur. 12. Evde çok kısmetlidir. Karşıt burcu burcu başakta düşüktür.

Yücelimde olduğu burç yengeç burcudur. En asil olduğu pozisyondur. Karşıt burcu oğlakta zararlı ve zayıftır.

Diğer burçlarda peregrin etkilidir. O burç ve evi destekler.

Astrolojide benefic (iyicil) gezegen olarak tanımlanır. Şans ve adalet gezegenidir.

Jüpiter genişleme, büyüme ve gelişme ile ilgilidir. Ancak bu büyüme, inançlar, felsefe, soyut bilgi ve düşünme yoluyla gerçekleşir. Üst aklı, fiziksel dünyanın ötesinde farkındalığımızı arttırmak, sınırlarımızın ötesine geçmek rolünü sembolize eder. Amacı tanrısal bilgiye ulaşmak bunun sonunda ise ilahi adaleti ve doğru ahlaki ilkelere sahip olmayı öğrenmek ve öğretmektir. Bu yüzden din ve felsefenin yöneticisidir. Felsefe, bilgi yada bilgeliğe duyulan aşk demektir. Jüpiter bilgeliktir. Hint astrolojisinde “Guru” (ruhani öğretmen) olarak adlandırılır.

Felsefi anlamda büyümek, farkındalık ve ruhsal gelişim, yüksek eğitim yoluyla olabildiği gibi kültürel seyahatlerle, farklı inançlar, gelenekler, folklorik yapılar tanıyarak da sağlanabilir. Bu nedenle Jüpiter yaşadığımız bölgeden uzak ülkeleri de temsil eder.

Jüpiter’in doğum haritasındaki konumu neyi idealize ettiğinizi, etik, ahlaki, dinsel ve felsefi standartlarınızın neler olduğunu gösterir. Aynı zamanda hayatınızın hangi alanlarında büyüme genişleme ve şans yaşayacağınızı gösterir.

Doğum hartalarında iyi yerleşimde olan bir Jüpiter hayat yolunda karmik durumlarda, kişinin hayatında kontrol edemediği zorlukları hafifletir. Hayat boyu ilahi koruma sağlar, şanslıdır. Pluto Satürn ve Neptün ile olumlu açıları zenginlik bereket ve güç verir. Jüpiter, Juno, pluto mars arasındaki olumlu üçlü açılar “Minerva” olarak adlandırılır. Bu yerleşim sahipleri yol gösterici, güçlü insanlardır.

Kötü yerleşimde olan bir Jüpiter ise ilahi korumanın düşük olduğunu ya da hiç olmadığını gösterir. Jüpiter ve karmik gezegenlerin oluşturduğu uyumsuz yerleşimler, geçmişte kişinin nerede hata yaptığını gösterir. Aşırılıklarla ilgilidir. Bedel ödetir. Aynı zamanda kişiyi bakış açılarını, yargılarını değiştirmesi ve derinleşmesi gerektiğini gösterir. Böyle bir insan karma yasasının anlamını içselleştirmelidir. Karma basit bir kader değildir, aksine bir sebep ve sonuç yasasıdır. Bu yüzden kare açıların, doğum haritasında iyileştirilmesi gerekir. Yaşayacağınız tüm olaylar o açıların iyileşmesi ile alakalıdır. Farkındalık kazandıkça, hayatı sorgulamaya başladıkça, ruhsal ve felsefi anlamda geliştikçe, düzelmeye başlar.

Bu yüzden karmik anlamda Jüpiter karmadan çıkış kapısıdır. Haritanızdaki size gösterdiği hatanızı tespit edip, kendinizi Jüpiter’in bulunduğu pozisyonda, zihinsel ve duygusal açıdan geliştirirseniz, yüksek bir farkındalık geliştirirsiniz. Ve bu yüksek farkındalıkla karma yasalarında hızla ilerlersiniz.

Etik ve ahlak dediğimizde, abartılı davranışlar, yanlış yargılar, açgözlülük, oburluk, hedonizm, kibir, tembellik, yalancılık, fırsatçılık, cinsel sapkınlık, inançsal fanatizm, dogmatizm, önyargılı olmak gibi ilgili tüm konular Jüpiter’in alanına girer. Bu tip yapılar doğum haritasında Jüpiter’in olumsuz yerleşimleri ile temsil edilir. Bunun yanında aşırı iyimserlik, sevgide bağımlılık, aşırı güven, aşırı hoşgörü, aşırı iyi niyet de Jüpiter ile alakalıdır. Sistemin asıl amacı bu tip davranışlarda dengeyi sağlamaktır. Aşırı ve abartılı tüm davranışlar iyi niyetli de olsa dengeyi bozduğundan Jüpiter’in sevmediği yapılardır.

Jüpiter her ne kadar şanslı ve kısmetli görülse de etik ve ahlak konusundaki yanlışları bazen çok sert ve acımasız bir şekilde, bazen de daha yumuşak bir şekilde cezalandırabilir. Doğum haritalarındaki Jüpiter bulunduğu burç ev yerleşimi, retrosu bu sertliği ve yumuşaklığı gösterir.

Sağlık astrolojisinde Jüpiter, İnsan vücudunda, karaciğer ile ilgili yapıları temsil eder. Şeker hastalıkları, pankreas, öd bezi hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, obezite, uyluk kemikleri Jüpiter’le alakalıdır. Güçlü Jüpiter bedenin hastalıklara direnişini de gösterir.

Perşembe günü, Donnerstag Jüpiter günüdür. Haftanın en berektli günüdür.

Jüpiter Transitleri

Jüpiter, Satürn ve ışıklarla beraber, zaman yöneticisidir. Transitleri çok önemlidir ve kadersel konuları gündeme getirir. Her yıl yaklaşık bir burç ilerler, tüm zodyağı 12 yılda dolaşır. Yılda 4-5 ay retro yapar.

Girdiği ev konularında büyüme genişleme etkisi gösterir. Ancak iyiyi büyüttüğü gibi kötü olayları da büyütür. On iki yılda bir doğum haritasındaki Jüpiter ile kavuşum yapar. Bu kişi için hayatının dönüm noktaları olabilir. 12-24-36-48 …. Yaş döngüleri önemlidir.

Jüpiter Jüpiter kavuşumları

1. döngü 12 yaş Eğitim hayatında ilerleme, farkındalığın ve sorgulamanın başladığı dönem.

2 Döngü 24 yaş, Büyüme ve ergenliğin bitişi. Bireyselleşme, hayata başlama.

3.Döngü 36 yaş, Bilginin daha doğru bir şekilde kullanımı.

4.Döngü 48 yaş, Almış olduğu bilgiyi içselleştirmek, hayata daha kolay adapte etmek. Olgunlaşmak.

Ancak doğum haritasında Jüpiter kötü yerleşimde ise, Jüpiter Jüpiter kavuşumları beklenmedik şanssızlıklar da getirebilir.

Kişi ağır ve zor transitler altındaysa, göksel Jüpiter in doğum haritasına yaptığı açılar takip edilmelidir. Kişisel gezegenlerinize 60-120 gibi olumlu açılarında yaşanan zorluklara karşı koruma verir. Olayları rahat atlatmanızı sağlar. Olumsuz açıları ise koruma olmadığını zorlanacağınızı gösterir. Satürn ile birleşik çalışır. Eğer Satürn transitlerinde sorun yaşıyorsanız, Jüpiter’in transitte temas ettiği ev ne öğrenmeniz gerektiğini, zorluklardan çıkışı gösterir.

Jüpiter transitlerinin bir özelliği de evlilik ile ilgili zamanlamaları göstermesidir.

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir