Astrolojik Döngüler

Zaman spiraldir, döngüler halinde çalışır. Zaman, astrolojik döngüler üzerinden takip edilir. İnsan hayatı, belli zaman döngüleri ile ilerler.

AY döngüsü. Ay hızlı hareket eder. Anın tanrısıdır. 28 günde Zodyak döngüsünü tamamlar. Kadersel temalardan çok bu temaların son halkası olan tetik etkisini verir.

Jüpiter döngüsü. Bir dönüşü 12 yıl sürer. Hayatımızda 12 yılda bir yeni bir başlangıç yaşarız.

Satürn döngüsü. Bir dönüşü 28 yıl sürer. 28 yılda bir yeni bir döneme gireriz. Satürn döngüsü 7.5 yılda bir alt plandan çalışmaya devam eder.

Güneş döngüsü. Güneş 33 yılda bir doğduğumuz noktadan tekrar doğar. 33 yılda bir, bir dönem biter, bir dönem başlar.

Metanom döngüsü. Kuzey ve güney düğümleri, doğduğumuz andaki noktaya tekrar gelir. Bu olay 18.5 yılda bir gerçekleşir. 18.5 yılda bir benzer temalı olayları yaşatır. Bazen de bu olayların sonuçlarını yaşarız. Konuyu başa sarmak gibidir. Birbirine benzer olayları gündeme getirir.

Yarı metanom döngüsü. Düğümlerin ters kavuşumu ise yarı metanom döngüsüdür. 9 yılda bir gerçekleşir. 18.5 yıllık döngünün ortasıdır. Başlangıç konusu ile ilgili sorgulama getirir.

Tüm bunlar insan ruhunun evrim döngüleridir. Bir insanın hayatı boyunca önemli kırılma noktalarını gösterir. Bunlar karmaşık matematiksel bir ağ oluşturur. Hayat boyu iç içe geçen bu döngülerle bile hayatınızda yaşadığınız önemli olayları ve bunun sonucu gelişiminizi görebilirsiniz. Astrolojinin görevi bu matematiksel denklemi çözmektir. Zaman spiraldir, geçmiş ve gelecek bir bütün halinde döngüsel çalışır.

Büyük Astrolojik Döngüler

SAROS DÖNGÜLERİ. Güneş ve ay tutulmalarının döngüsüdür. Tutulmalar tek başına bağımsız değildir. Birbiri ile bağlantılı olan kardeş tutulmalar vardır. Bunlar tutulma serileridir. 1226 ila 1550 yıl sürmektedir. Bu da 69 ila 87 tutulma anlamına gelir. Saros döngüleri büyük doğa olaylarının insan ırkı üzerindeki büyük girişim modellerini gösterir.

KÜÇÜK VERNEL DÖNGÜLERİ. Büyük burç devinimleri vardır. Güneş Sistemi, gezegenleriyle beraber bir burcun karşısından ortalama 2150 yılda geçer. Dünyanın presesyonu (eksen kayması) ile beraber eş zamanlı çalışır. Bu döngü insan ruhunun evrim döngüsüdür. İnsanlık için yeni bir çağ demektir. Dünya üzerinde yeni bir “Gen ve beden evrimi” oluşur. Örneğin içinde bulunduğumuz çağ balık çağının sonudur. Kova çağına girmek üzereyiz. Yani küçük vernellerden bir tanesi son ermek üzere.

BÜYÜK VERNEL DÖNGÜLERİ. Her burçtan geçişi ise 2150×12= 25.800 yıldır. Bu da şu anki gezegenimizin hızına göre ortalama her 25.800 yılda bir uygarlık yıkılıp ve yeniden kurulduğunu gösterir.

Daha büyükleri ise Baktun devri ve Koptik yıl olarak isimlendirilir.

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir