ASTROLOJİDE VENÜS- 2.BÖLÜM

ASTROLOJİDE VENÜS

Aşk ve güzelliğin Roma tanrıçası olarak adlandırılan Venüs gezegeni Güneş’e en yakın ikinci gezegendir. 224.7 Dünya gününün yörüngesine sahiptir. Ay’dan sonra Venüs, gece gökyüzünde en parlak doğal nesnedir. Venüs’ün Ay gibi evreleri de vardır. Görünür olduğunda Venüs, güneşin doğuşundan kısa bir süre önce ya da gün batımından kısa bir süre sonra maksimum parlaklığına ulaşır. Birçok kültür tarafından “Sabah Yıldızı” ya da “Akşam Yıldızı” olarak adlandırılır. Venüs Güneş’ten yaklaşık dokuz ay önce yükselir ve sonra kaybolur. Yaklaşık dokuz ay boyunca günbatımında yeniden ortaya çıkar. Bütün döngü 584 gün sürer.

Venüs’ün altında dört ana sektörü vardır:

Harmonia – Uyum

Eros – Şehvet

Phobos – Öfke

Deimos – Nefret

Venüs, kişinin sevgi lisanıdır. Doğum haritasında bir şeyi sevmekten birine aşık olmaya kadar, kadersel evlilikten, evrensel birlikteliklere kadar pek çok şeyi ifade edebilir.

Boğa burcu ve Terazi burcunun yöneticisidir. Boğa burcunda ve Terazi burcunda çok güçlüdür.

Koç burcunda ve Akrep burcunda çok zararlı ve serttir.

Başak burcunda ve Oğlak burcunda gücü çok düşük, etkisiz ve sevimsizdir.

Yengeç burcunda ve Balık burcunda gücü sevimli ve kuvvetlidir.

Venüs, doğum haritasında küçük bereket, küçük şans noktası olarak tarif edilir. Parayla da alakalı bir gezegendir. Boğa burcunu yönettiği için para, Terazi burcunu da yönettiği için aşk ve ilişkilerle de ilgilidir. Ama en önemli anlamı kişideki değer duygusunun ifadesidir.

Venüs Boğa: Zodyağın ikinci evinin yöneticisi olarak Venüs, dünyevi ve bedensel zevkleri yönetmektedir. Verimli toprakları ve doğurganlığı temsil eder. Boğa yeni büyüme ve mevsimsel çiçeklenme filizlenme belirtisidir. Boğa enerjisi duygusaldır ve hayatı maksimum konfor, dünyevi ve bedensel zevk için yaşar. Afrodite’nin güzelliğini ve cazibesini kullanarak, fiziksel ve cinsel yönünü ortaya çıkaran parçasıdır. Boğadaki Venüs ayrıca maddi değerleri, kazançları, sahip olunan değerler ile ilgili hırsları da gösterir.

Venüs Terazi: Zodyağın yedinci evini yönetir. Terazi’nin sembolü gibi, dengeyi uyumu, ölçüyü temsil eder. Uyum burcu olmasına rağmen dengeyi kaybettiğinde aşırılıklara kaçabilir. Sorunları ve endişeleri ağırlaştırabilir. Fazla yemek yer, fazla seksüel ilişkilere girebilir. O zaman tüm dengesi alt üst olur. Adalet ilkesi ile ilgilidir. İlişkilerde, sözleşmelerde müzakere ve sanatta güzellik ve orantı ilkeleriyle bağlantılıdır.

Terazi, hava elementidir. Genellikle bir güzellik sevgisi ve uyum arzusu ile karakterize edilmesine rağmen, koç burcunun tam tersi olarak, savaş, strateji, çatışmaların çözümü, ilişkiler, yasallıklar ve sözleşme müzakereleri alanına da girer. Birçok ünlü general, stratejik akıllar sergileyenler teraziler olmuştur. Adaleti savunan avukatlar ve hakimler iyi bir kavgadan asla kaçmazlar.

Doğum haritasında Venüs’ün özel bazı özel pozisyonları vardır. Bu iki görünüm Lucifer Venüs ve Afrodite Venüs olarak tanımlanır.

Lucifer Venüs

Sabah Güneşten önce doğan Venüs’e Lücifer Venüs (Sabah Yıldızı, Seher Yıldızı) denir. Göksel semboliği kötücüldür. Haritalarında Venüs’ü Lücifer olan insanlar, olumlu başka gezegen yerleşimleri olsa bile, olumsuz özellikler gösterir. Gizli bir şekilde kişiyi Venüsyen konularda sabote eder. Aldatma, aldanma, bereketsizlikler, kayıplar verebilir.

Afrodite Venüs

Akşam Güneş battıktan sonra doğan Venüs’e ise Afrodite Venüs denir. Bereket tanrıçası Afrodit’in bir doğum haritasındaki en güçlü pozisyonudur. Göksel sembol olarak iyicildir. Haritasında Afrodit Venüs’e sahip olan kişiye güzellik, zerafet, bolluk ve şans verir. Hem maddi hem manevi anlamda bu kişiler çok bereketli olurlar. Doğum haritasındaki en olumsuz noktalarda bile çözüm şansı sunar. Ama güzelliğin ve bereketin de sınavları olduğu unutulmamalıdır.

Venüs’e her ne kadar güzellik tanrıçası Afrodit desek de aslında çok tehlikeli ve derin bir gezegendir. Burada Eros var, erotizm. Harmonia, uyum var. Mars’ın iki uydusunun ismi olan, Phobos ve Deimos var. Sevgiline karşı duyduğun öfke ve onu kaybetme korkusu var. O Eros ile Harmonia’nın uyumundan dolayı şehvet var. O şehvetin bazen Phobos’a dönmesinden dolayı da şiddet var. Bir ilişkide korkuyu mu yaşayacaksın, öfkeyi mi yaşayacaksın? Aşkı mı uyumu mu yaşayacaksın? Seçim haritanda gizli.

Kadında Venüs:

Kadın haritalarında Venüs, kadının sevgisini gösterme şeklidir. Ama aslında alt anlam olarak gerçekte Venüs, bir kadının bir erkeği elde etmek için kullandığı stratejidir. Dişi Mars’tır ve tehlikelidir. Kadının amacı çocuk yapmak ve bunun için de erkeği elde etmektir. Venüs, kadının üreme stratejisin altındaki karanlık ve aydınlıktır. Cazibe de katar, fitne de katar, sever de…Gerekirse ortalığı birbirine de katar. Bir kadın haritasında Venüs’ün konumu bulunduğu burç, ev ve açıları bir erkeği elde etmek için hangi stratejilere başvurduğu konusunda detaylı bilgi verir. Kadının çiftleşebilmek için on iki alt stratejisi vardır. Bu on iki alt strateji on iki burcun arketipsel sembolleri ile açıklanır.

Koç burcunda zararlıdır. Flörtçü ama çocuksudur. Tecrübesiz, içgüdüsel, tutkulu davranışlar gösterir. Sadakatsiz olabilir. İlişkilerinde kontrolü ele almak, yönetmek ister. Beklentileri karşılanmazsa öfke, kıskançlık ve kincilik gösterebilir. Duygusal egoları yüksek olduğundan sıkıntılı, çelişkili ilişkilerle uğraşırlar. Çekici ve cazibeli olduklarından erkekler tarafından talep görürler. Doğal olarak hayat sınavları buradan gelecektir.

Boğa burcunda, yönettiği burç olduğu için olumludur. Bereket tanrıçası Afrodit’in sevdiği bereket verdiği bir konumdur. İlişkilerinde huzur, güvenlik, konfor arar Uzun süreli sadık ilişkiler kurar. Lükse ve maddiyata düşkündür. Tensel ve dünyevi zevklere aşırı bağlılık gösterebilir. Güzellik ve cazibeye sahiptirler. Olumlu açılarında rahat, varlıklı, huzurlu bir hayat sürerler. Kötü açılarda ise aç gözlülük, hırs ve bencillik sonucu büyük kayıplar yaşayabilirler.

İkizlerde entellektüelizm arar. Bilgili ve sosyaldir. Konuşması uyumlu ve güzeldir. Flörtöz ve değişken olabilir. Kötü açılarda yüzeysel ve sadakatsiz ilişkiler, kurabilir. Derinleşmekte sevgiyi hissetmekte zorlanabilir.

Yengeç burcunda yücelir, olumludur. Çocuklarına baba olacak, korumacı ve sadık bir eş arar. İnanılmaz bir kök ve aile burcu olduğu için kendi de ve çevresini korumaya adamış bir sadakat burcudur. Ay’ın etkisi altında olduğu için ruh halinde sürekli değişimler gösterir. Duygularıyla hareket ederler. En anaç burçtur. Yengeçteki Venüs bulunduğu ev konularında ve iyi açılarda inanılmaz şanslar, kısmetler getirir. Zararlı açılarında aile, çocuk, eş gibi ilişkilerde bağımlılık geliştirerek “Kendi değerini unutmak” gibi sorunu yaşayabilir.

Aslan burcunda flörtözdür. Kendini gösterme tutkusu yüzünden gerçek sevgiyi unutabilir. Gösteriş, lüks ve eğlenceye düşkündür. Cömert, hırslı, abartılı ve kibirlidir. Kontrolsüz ego gelişimi sonucu, kibire çok fazla kapılırsa, hayat sınavlarında çeşitli belalar yaşar. Ama olumlu yerleşimlerinde gösteri ve sahne sanatları konusunda çok başarılı bir sanatçı olurlar. Yaratıcılık gerektiren her işte şanslıdırlar.

Başak burcunda düşüktür. Mükemmeliyetçi sevgi arayışında, karşısındakinde sürekli kusur bulur. Aşırı zihinsel, olaylara mantık çerçevesinden baktığı için, sevgi gibi soyut bir kavramı algılamakta zorluk çeker. Aşk ve sevgide beklentileri koşulludur. Bu da hayat planı içinde duygusal hezeyanlar, tatminsizlikler yaşamasına neden olur. Kendi görüntüsü ile ilgili takıntıları vardır. Ancak tıp alanında yetenek verir. Kötü açılarında bereketsizlik çocuksuzluk veren kısır bir konumdur.

Terazi burcu, yöneticisidir; olumludur. Uyumlu değer yargıları ile uyumlu ilişkiler kurar. Daha şekerli, uysal, sakin, sabırlıdır. Adalet ve sanat burcudur. Olumlu açılarda kadını da erkeği de çok güzel olur. Güzellik, estetik, Fibonacci Dizilimi ve altın oran ile ilgili bir burçtur. Yavaş karar verir, bundan dolayı kararsız görünür. Pahalı zevklerini karşılayacak, sevgisini belli eden, kibar erkeklere yönelir. Acele eden insanlardan, patavatsız, dürtüsel, kaba erkeklerden hoşlanmaz. Zaten Koç burcunun tam karşısıdır.

Terazi’deki Venüs eğer retro değilse, lüks yaşama varlığı, maddi değerleri, parasal kaynakların çok artmasını da gösterebilir. Bu bölgede genelde şanslı sabit yıldızlar bulunduğu için Venüs’le bu sabit yıldızlar olumlu etkiler gösterir.

Akrep burcunda, düşük ve zararlıdır. Tutkulu, şehvetli, iffetsiz olabilirler. Güç, para, seks ve şehvet arar. Kıskanç, takıntılı olabilir. Akrepteki gezegenler kötücüllüğü ve yanlışı bildiği için dönüşme eğilimlidir. Kontrol edip dönüştüğü zaman akrep büyük bir güce döner. Olumlu açılarda şifacılık, okültizm konularında yetenek ve bilgelik verir. Venüs akrep burcuna sahip kadınlar, dönüşmedikleri taktirde tutku ve aşk konularında büyük sınavlar yaşarlar.

Bir doğum haritasında özellikle akrep burcundaki güçlü sabit yıldızlarla bağlantılı bir Venüs dikkatli incelenmelidir.

Yay burcunda, özgür sevgi ilişkileri kurmak ister. Çok fazla sorumluluk almaktan hoşlanmaz. Maceracı, gezgin ama eğlenceli bir yapısı vardır. İyi açılarında felsefe, yazarlık, vizyonerlik özellikleri verir. Ama kötü açılarda ilişkilerde sorumsuzluk, yalancılık, sadakatsizlik verebilir. Özellikle Jüpiter ile açıları incelenmelidir.

Oğlak burcunda zararlıdır. Yaşlı, olgun erkeklerle birlikte olmak ister. İlişkileri tedbir ve güven üzerine kuruludur. Flört ile hemen birlikte olmaz. Hoşgörüsüzdür. Tuhaf bir mizah anlayışı vardır. Oğlak burcu Venüs’ün tüm sevimliliğini yok eder. Sevgisini ifade edemediği için soğuk mesafeli ve kibirlidir. Sevgide kısıtlanma ve kontrolculuk Venüs’ün hiç rahat etmediği bir pozisyondur. Olumsuz açılarda bulunduğu evde şanssızlık, bereketsizlik verir.

Kova burcunda, gelenekselin dışında, sıradışı, tuhaf ilişkilere yönelir. Özgürlüğüne önem verir. Evlilik gibi geleneksel yapıları reddedebilir. Bir erkekten beklentisi romantizm değil entelektüel ve zihinsel uyumdur. Toplumsal konularda sevgisini gösterebilir, yardım derneklerinde çalışırlar. Olumsuz açılarda aykırı ve sapkın denebilecek ilişkilere girebilir. Olumlu açılarda ise toplumsal yardım kuruluşlarında Rahibe Theresa kadar hizmete yönelebilir.

Balık burcunda yücelir. İyi karmadır. Romantizm, şefkat, ilahi sevgi ve bağlılık arar. Gizemli ve yaratıcıdır. Bulunduğu ev konularında müthiş şanslar getirir. Çift kısmet verir. Hayal gücü çok gelişmiş olduğundan yaratıcılık ilham sanat konularında çok yeteneklidir.

Tüm bunları değerlendirirken Venüs’ün, en uyumlu pozisyonunda bile tehlikeli olduğunu unutmamak gerekir. Görüldüğü gibi astrolojik kombinasyonda dişinin temel stratejisi bellidir. Açı değerleri ve farkındalık stratejinin detaylarını verir. Bunun farkına varmak birçok insanın kadersel yönelimlerini görmek ve kendisi ile yüzleşmek adına büyük fayda sağlar.

 

Erkekte Venüs:

Bir erkeğin horoskobunda Venüs, arzu ettiği, beğendiği kadın tipini, nasıl bir kadınla birlikte olursa mutluluğa ulaşacağını gösterir. On iki burç sembolü bu konuda çok detay verir. Venüs erkekte ruhsal değil daha çok cinsel çekimi gösterir. Ama erkeğin evlilik gibi uzun süreli kalıcı ilişkilere yaklaşımını anlamak için sadece Venüs’ü incelemek yeterli değildir. Bunun için Venüs ile birlikte Ay, Juno ve doğum haritasındaki 7. Ev yöneticisinin konumu incelenmesi gereken noktaların başında gelir. Erkekte eğer Venüs ve Ay burcu arasında uyumsuzluk varsa, ilişkilerinde bocalar. Bu konum da arzu ettiği kadın ile ruhsal uyum sağladığı kadın arasındaki çelişkiler yüzünden yeterince tatmin olmayabilir. İçsel huzuru yakalaması zorlaşır. Bunun sonucunda mutsuzluğa ve farklı arayışlara yönelecektir.

 

Psikolojide Venüs:

Sağlıklı bir Venüs, yönettiği burçlarda veya gezegenlerle olumlu açı değerlerinde öz değer, öz sevgi ve kendi kendine yeterlilik hissini sağlar. Herhangi bir ilişkiye ne getirdiğimizi anlar ve bunu kendi kendimizin dışındaki diğer şeylerle dengeler. Güçlü Venüs yerleşimi, kendine ve çevresine sevgisinde dengeli, hayattan zevk alabilen, paylaşımcı, geniş sosyal çevreye sahip bir kişilik verir.

Güçlü Venüs, Jüpiter’den sonraki en faydalı gezegendir ve yerleştiği ev, genellikle verilecek en iyi nitelikleri sunan, kutsanmış bir evdir.

Doğum haritasında zayıf Venüs, yani düşük burçlarda veya gezegenlere olumsuz açı değerleri varsa, özsaygısı veya değer duygusunda problemi olan kişiliğe neden olur.

Kendine ne kadar değer veriyorsun?

Eğer kişi yetersizlik hissine sahipse bilinçsizce kendini değerli kılacak eylemlere yönelir. Bu sayede kişi, istediği onayı aldığı zaman kendini kısa süreliğine iyi (değerli) hisseder ve tekrar arayışa geçer. Bilinçaltındaki amaç, geçici olarak elde edilen değer duygusunu sürekli beslemektir. Bu, israf, aşırı lüks tüketim yada cimrilik, kıskançlık, kontrolsüz cinsellik gibi davranışlar ile kendini gösterebilir. İlişkilerde karşı tarafı elde edip, bu duygusunu tatmin ettikten sonra farklı insanlara yönelmek de değersizlik duygusunun başka bir ifade şeklidir. Bu yüzden aşk, ilişkiler, flört ve içgüdülerin yanlış kullanımı sonucu yapılan hatalar, sadakat sorunları Venüs’le alakalıdır.

Ayrıca kişi kendisi ile çelişen ve çatışan bir karakter yapısı sergileyebilir. Bu yüzden erkekte veya kadında olsun, bu karakterdeki kişi, hiçbir zaman ilişkilerinde yeterince duygusal tatmin bulamaz.

Doğum haritasında kişideki değer duygusunu görmek için özellikle Venüs Satürn açılarının incelenmesi gerekir. Venüs’ü düzeltmek, farkındalığa ulaşmak, evin ve karşıt burcun özelliklerini kişiliğe katmakla mümkün olur. Bunun dışında olumsuz açıların tetiklendiği transitler takip edilmeli, bu bölge kollanmalıdır. O zaman hayattaki Venüsyen sorunların olumluya dönmeye başladığını göreceksiniz.

Venüs Retrogate:

Doğum haritasında Retro olan bir Venüs, drakonik astrolojide çok önemli alt anlamlar taşır. Bir Venüs retro insanı, önceki yaşamlardan sevgiyle ilgili, karmik borçlara sahiptir. Bu durumun, bu hayata yansıması yaşam deneyiminin ana akslarını oluşturacaktır. Retro Venüs ayrı bir yazı konusu olduğundan, bunu daha sonra paylaşacağım.

 

Son söz Carl Gustav Junk’a ait:

“Siz bilinçaltınızı bilince dönüştürene kadar, o sizin hayatınızı yönlendirecek ve siz ona kader diyeceksiniz.”

 

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir