ASTROLOJİ VE CHIRON

CHİRON MİTOLOJİSİ

Bu mitolojik hikaye, herkesi eğiten, iyileştiren ama ironik olarak kendi acılarını iyileştiremeyen Chiron’un hikayesidir.

Chiron bir Centeur’dur. Yarı at yarı insan şeklinde olan Centaurların barbarca bir ünü vardı. Vahşi cinsel eylemlerde içmeyi ve şımartmayı severlerdi. Sarhoş edildiklerinde çabuk öfkelenir ve kendi türleriyle bile şiddetli bir şekilde savaşırlardı. Okçuluk tutkuları vardı ve savaşta da çok etkili olabilirlerdi.

Chiron, centeurların en meşhuru, en bilgini, en akıllısı idi. Eli her işe yatkındı. Kronos ile Okeanos’un kızı olan Philyra’nın oğluydu. Baba tarafından tanrı soyundan geldiği için ölümsüzdü. Kronos bir aygır şekline girmiş, güzel Philyra ile birleşmişti. Bu yüzden Chiron’da hem tanrı hem insan kanı tabiatı el ele vermişti. O aynı soydan olan Centeur’lar gibi yırtıcı azgın bir varlık değildi; çok farklıydı. İhtiraslarını, hiddetini, şehvetini yenmiş faziletli bir öğretmendi. Hekimlik, cerrahlık, astroloji, ahlak, erdem, müzik bilgisi, savaş, av konularında eğitimler vermiştir. Akhilleus’u ve Perseus’u her türlü savaş sanatları konusunda eğitmişti. Ünlü avcı Aktion onun talebesiydi. Kahraman Herakles’i o yetiştirmişti. Askelepios’a hekimlik ve eczacılık öğretmişti. Theseus, Jason, Peleus gibi daha birçok kahramanın öğretmeniydi.

Chiron öğrencisi Herakles tarafından yanlışlıkla ok ile vurulur. Bu ok zehirlidir ve zehir Medusa’nın zehirinden alınmıştır. Chiron ölümsüzdür. Bu yüzden o kadar çok acı çeker ki, en sonunda Zeus’dan yardım ister. Dileği ölümsüzlükten kurtulmaktır. Bunun üzerine Zeus, Chiron’un ölümsüzlüğünü Prometeus’a vererek onun ölümlü olmasını sağlar. Sonunda Chiron huzur içinde ölür ve gökyüzünde yay burcu takımyıldızına dönüştürülür.

Chiron’un ilk acısı anne ayrılığıdır. Çünkü bir tecavüz sonucu doğmuş ve annesi bu suçluluk duygusu yüzünden onu terk etmiştir. Apollon tarafından büyütülmüş ve yetiştirilmiştir. Anne sevgisini eksikliği yüreğinde hiçbir zaman bitmez. Chiron her ne kadar büyük bir öğretmen ve şifacı da olsa son darbeyi yine bir Venüsyen olaydan görmüştür. En iyi öğrencilerinden biri olan Herakles, onu bir okla yaralamıştı. Bu acı öyle büyüktü ki en sonunda ölmeyi istemişti. Herakles’in oku Medusa’nın zehiriydi aslında. Arketipsel olarak bu zehir Algol’u yani Venüs’ü sembolize eder. Burada Chiron’un acısı fiziksel olarak düşünülse de Venüsyendir gerçekte. Aslında Chironu öldüren yara içindeki aşk, tutku ve ayrılık acısıydı. Kim bilir belki bir gün, en derin gizlemli mitolojik hikayelerde bu aşkın izlerine ulaşabiliriz.

Bu mit bize hayatımızdaki Chiron yaramızın asla tam olarak geçemeyeceğini, hayat boyu sürdüğünü gösterir. Ancak hayatımız boyunca sahip olduğumuz acıları, ruhsal uyanışı için bir itilim olduğunu fark edersek o zaman kısmen rahatlarız. Ama en önemlisi başkalarının acılarına merhem olmak, onları şifalandırmaya çalışmak, bir nevi öğretici olarak yola devem etmek Chiron yarası ile yaşamayı biraz daha kolaylaştırır.

 

CHİRON’UN ASTROLOJİK HARİTALARDA ÇÖZÜMÜ

Chiron çok ciddi karmik bir yapıdır. Astrolojide, psikolojik olarak zorlandığımız, kendimize yetemediğimiz, bu yüzden fiziksel ve duygusal olarak yara aldığımız yerleri gösterir. Astrolojik haritamızda bir iz olarak görünür. Bu konuların üstesinden gelemediğimiz için, bir başkasına manevi ve fiziksel olarak yararlarımızın dokunacağı alanları işaret eder. Bazen bir ebeveyn kaybı ya da onun size veremediği sevgi, bazen terk edilmek, bazen evlat acısı, bazen aşk acısı, bazen geçmeyen bir hastalık veya fiziksel sakatlık, bazen de bizim bilemediğimiz ama kendinizin asla unutmadığı içinde yaşadığı bir acı. İşte Chiron budur.

Peki neden vardır Chiron? Sistem veya yaratıcının kendisi sadist midir? Neden çekiyorsunuz bu sıkıntıyı? Neden siz?

Chiron insanlaşmaya çalışan yanımızdır. Hayvani yönümüzden kurtulmak için acı çekmemiz gerektiğini bize gösteren özel bir astrolojik amagramdır. Öngörülemez olaylarla gelen acı ile değişim yaşamak zorunda kalırsınız. Tekâmül etmek için aslında kabul edilmeyeni kabul etmeniz gerekir.

Sistem her zaman insan ruhunun ilerlemesini, gelişmesini ister. Yaşadığımız acılar, hatalarımızda ısrar ettiğimiz, değişmekte direndiğimiz yönlerimizi törpülemek içindir. Tabi önce bu sorunu keşfedip bulmanız gerek. Ama insan bunu anlamak istemez. Chiron’un bulunduğu yerde korkularınız gizlidir çünkü. İnsanın kendisi ile yüzleşmesi çok zordur.

Ayrıca insan yaşam amacını sorgulamaz. Günlük, yüzeysel, egosantrik, icgüdüsel davranır. Takıntılı mısın? Güç ve paranın esiri mi oldun? Sevgi ve değer duygunda sorun mu var? Saplantıların mı var? Yoksa masum musun?

Unutmayın! Masum olsaydık eğer, bu dünya cehennemine gelmezdik. Bunun için Chiron vardır. Acınızı yaşarken kurban olmak, isyan etmek, başkalarını suçlamak asla size fayda getirmez. Chiron bize “Şımarıklığı bırak hayata katıl” der.

Özellikle 52 yaşında transit Chiron, haritanızdaki Chironunuzla kavuştuğunda bu yaranızın hafiflediğini görürsünüz. Çünkü artık belli bir olgunluğa erişmiş, hayatın acıları ile hissizleşmişsinizdir. Aslında sadece uyuşmuştur içinizdeki yara.

Chiron bir öğretmendir. Chiron, olamadığı bir konuda başkasına yardım eder, eğitim verir, acısını paylaşır ise burada bir ayna etkisi yaratır ve kısmen çözüm bulur. Şifa dediğimiz şey aslında ruhun özgürleşmesidir. Ve burada o tedavi ile beraber varlık aydınlanır

Chiron acısı gerçek anlamda ancak ölümle biter. Çünkü en büyük mitolojik öğretmen bile acısından kurtulmak için, ölümsüzlüğünden vazgeçmiştir.

Chiron bir astreoid olarak bilinse de ilginç ve düzensiz bir yörüngesi vardır. Gökyüzünde Satürn ve Uranüs arasında birleşik hareket eder. Bazen astreoid, bazen bir kuyruklu yıldız gibi davranır. Biraz Satürn biraz da Uranüs gibidir. Satürn bağlantısı karmik hataları gösterip, eli maşalı bir öğretmen gibi sınavlarla zorlarken, Uranüs ani şok edici deneyimlerle beklenmedik anda acılar yaratır.

Astrolojik haritalarda Chiron’un bulunduğu ev, burç ile beraber, Satürn ve Uranüs ile bağlantı konfigürasyonları, yaranın nereden geldiğini gösterir. Pek çok öğretmenin haritasında Mars Chiron, Jüpiter Chiron 60-120 lik açılar vardır. Neptün Chiron 60-120 açılara sahip kişiler ise başkalarının yaralarına merhem olur. Ama bu iyi açılar bile acı verir. Çünkü acı olmadan başkalarına şifa veremez.

Bir doğum haritasında, Venüs Chiron kavuşum veya olumsuz açıları aşk, ayrılık acısını, Mars Chiron fiziksel hastalıkları, Güneş Chiron egoyu çözmek için baba veya otorite ile ilgili problemleri, Ay Chiron anne yada duygusal sorunları, Merkür Chiron zihinsel, psikolojik sorunları gösterebilir. Tüm bunları iyi analiz etmek çok önemlidir. Yay burcu ile sembolize edildiğinden, bir doğum haritasında yay burcunda bulunan her türlü sembolün içinde gizli bir Chiron vardır.

Chiron’un transit açıları iyi takip edilmeli, kontak yaptığı bölge ile Satürn transitleri ve tutulum evleri incelenmelidir. Ama yine de bir tarafı Uranüsyen olduğu için, hiçbir gösterge olmaksızın aniden yaralayabilir. Neptün transitleri ise kısmen şifa verir.

Bize anlatmak istediği, öldürmeyen acının insana bilgelik ve güç verdiğidir.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

Kaynak: Klasik Yunan Mitolojisi, Şefik Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir