Akrep Burcundaki Merkür Retrosu

31 Ekim 2019 saat 14:00 de Merkür 27 derece akrep burcunda durağan yani S pozisyonuna geçerek, 1 Kasım da Retro hareketine başlayacak. 11 derece akrep burcuna kadar gerileyen Merkür 21 Kasımda tekrar ileri hareketine başlayacak. 20 günlük retro hareketi önemli bir dönemi gösteriyor.

Retrodan iki gün önceki 28 Ekimdeki akrep burcundaki yeni ay ile 12 Kasımdaki boğa burcundaki dolunayda Venüs’ün konumu bazı detaylar vermesi açısından önemli.

12 Kasımdaki dolunayda ilginç bir göksel pozisyon meydana gelecek. Dolunaylarda Dünya, Ay ile Güneş arasındadır. Bu dolunayda Merkür, Dünya ve Güneş arasına girecek. Böylece Güneş, retro Merkür, Dünya ve Ay aynı hat üzerinde sıralanacak. Hem boğa burcundaki dolunayı hem de Merkür tutulmasını aynı anda yaşayacağız.

Retro boyunca yönetici Mars terazi burcunda Venüs tarafından yönetilirken, boğadaki dolunayda aynı şekilde Venüsyen etkili. Venüs 29 derece akrepte. Akrebin en krizli derecesi ve sevmediği bir konumda. Ardından yay burcunda geçerek Neptün ile kare açı oluşturacak.

Retro Merkür’ün yöneticisi Mars, Satürn ve Pluto ile kare açıda.

Retro Merkür Akrep burcundaki sabit yıldızlar, Zuben El Akrab, Unukalhai, Zuben El Shemali, Zuben El Genubi, Alphecca ile kavuşum yapacak. Bu yıldızlar “Akrep Çetesi” şeklinde geleneksel bir çetedir. Çok dürtüsel, dönüşümsel bazen de tehlikeli yıldızlardır.

Akrep burcu 8.evin doğal yöneticisidir. Ölüm, ameliyat, cinsellik, borçlar, krediler konularını kapsar. Giz, tutku, gizem, dürtüsel, takıntılar ve dönüşüm demektir.

Yeryüzündeki zehir ve zehrin doğru kullanıldığı takdirde tedavi edici gücünü, hayatımızı olumlu dönüşümü de gösterir. Bu yüzden Akrep yıldızları doğru anlaşıldığı zaman, doğru bir idrak seviyesinde tedavi edici, şifacı, dönüştürücü ve geliştiricidir. Ancak yanlış kullanımlar yıkımı da beraberinde getirir. Sonuçta zehir de ilaç da aynı kavramlardır. Aralarındaki tek fark dozdur.

Doğum haritanızda, akrep burcunun yönettiği ev bu retrodan daha fazla etkilenecek. Bu ev konuları ile bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Akrep, boğa, aslan, kova burcunda retro bir gezegeniniz varsa ya da güney ay düğümünüz akrepte ise, geçmiş karmik bağlantılı olaylar daha yoğun yaşanacaktır. Eğer bu gezegeniniz natal haritanızda zorlu açılara sahipse sizi zorlayabilir. Olumlu açıları varsa biraz daha az zorlanırsınız. Ama ne olursa olsun ya bir şey öğrenir ya da başkasına bir şey öğretirsiniz.

Genel olarak baktığımızda, yaşanacak dönüşümler, terazi burcunu işaret eden 7.ev konuları, yani ilişkiler, evlilikler, ortaklıklar konularında olacak. Karmik geçmiş dönemden gelen ilişkilerin gündeme geleceği ya da süregelen ilişkilerin yeni bir döneme gireceği zamanlar yaşayacağız. Gizli saklı ilişkiler başlayabilir. Evlilikler sarsılabilir. Bunun yanında Mars’ın, Pluto ve Satürn ile sert açıları, taciz, şiddet, kavga, manüpilasyon, skandallar ile birlikte aldatılmaları gündeme getirebilir. Bu dönem başlayan ilişkiler çok rahat geçmeyecektir. Temkinli olmakta, kontrollü davranmakta fayda var.

Satürn oğlak Mars karesi, geçmişte yaşanan kemik ve eklem sorunlarıyla, cilt hastalıklarını tekrar gündeme getirebilir. Sağlık kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

Merkür bilgi ile de alakalıdır. Retro Merkür’ün Neptün ve Satürn ile yapacağı olumlu açı, eğitimde ve bilgide ilerlemek, dönüşmek yada bilgiyle insanlara şifa vererek dönüştürmek anlamına da gelir. Merkür retrosu direkt karma bağlantısını, karmik hataları gösterir deriz. Ama bazen de karmik uzmanlıkları gösterir. Kişi bildiği bilgiyi artık yazıya dökmeye, çeşitli bağlantılar kurmaya gelmiştir. Bu yüzden haritasında olumlu transit alan kişilerin, bilgi konusunda yeteneklerinin de ortaya çıkacağı bir dönem olabilir.

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir