7 Kasım 2018 Yeniayı

 

 

 

 

 

 

 

7 Kasın 2018 saat: 19.01

15 derece akrep burcundaki yeniay Zuben el Genubi sabit yıldızı üzerinde. Skandal, şiddet, suç yıldızı. Yöneticisi Venüs retroda, Ceres ile kavuşmuş. Bu kavuşum Chiron ile 150 lik açısı, Venüs Pluto karesi kadına şiddeti gösteriyor. Yükselen yöneticisi Merkür’ün Neptün karesi kararsızlık, aldanma, hayal kırıklıkları…

Juno- jupiter- Mars (Apex) T- kare açı kalıbı:

15 şubat 2018 deki 27 derecedeki güneş tutulmasında, tutulma derecesine gelen Mars kova burcunda. Aynı tutulmada kovada olan Juno ise boğa burcundaki konumu ile eski derecesinin apex noktasını kareliyor. Retro Venüs 28 derece teraziden Şubat tutulma derecesine, 120 lik açı yaparak destek yapıyor.

Juno-Jupiter-Mars (apex) T-karesi arasındaki ilişki, Juno’ nun (kadın, eş) Zeus(koca) ve oğlu Mars tarafından baskı altında olduğunu gösteriyor. Bu da yılın başından beri süren evlilik ve ilişkilerdeki problemlerde yeni ve sert gelişmelere işaret ediyor. Kadın gücünün isyanını ve mücadelesini simgeliyor.

Tüm bu olumsuzluklar, baskı ve şiddet devam edecek. Ancak bu şiddet, kadın hakları konusunu daha sık gündeme getirecek. Yeniaya Pluto ve Neptün’ün olumlu açısı dönüşüm için yaşanan krizlerin uzun vadede olumluya döneceğini gösteriyor. Beşeri düzlemdeki toplumlarda uyanış için Chiron’un acı yüzünü göstermesi ve bazı bedellerin ödenmesi gerekir.

Bu yeniay, 27 Şubat tutulması ile birlikte ezilen azınlıkların, kadınların hak arama mücadelesindeki dönüşümün başlangıcıdır. Kadınların bireysel iç dünyasında dalga dalga yayılan mücadelenin, topluma yansımalarını göreceğiz. Astrolojik öngörüler, iç içe geçmiş kavramların, zaman içinde birbirleri ile bağlantısı ile yapılır.

2020 Aralık ayından itibaren Jupiter ve Satürn’ün kova burcunda kavuşumunun (Sahib-Kıran açısı), Juno’ya desteği ile Dünyadaki özgürlük, isyan ve değişim  rüzgarlarında, kadınların da ön planda olacağını görüyoruz. Bu nedenle daha çok Aralık 2020 den sonra kadın hak ve özgürlükleri konusunda yeni düzenlemeler gelecektir.

Amerika’daki ara seçim sonuçları, bu görüşümü destekler nitelikte. Seçimlerde kadınların ön plana çıkmaya başlaması, Aralık 2020 deki Satürn Jupiter kova burcu kavuşumun ayak sesleridir.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

 

2018 ara seçimleri ABD’de bir rekoru da beraberinde getirdi. Temsilciler Meclisi’ndeki kadın sayısının 100’ü aşmasıyla birlikte ABD Kongresi’nde daha önce hiç olmadığı kadar kadın görev yapacak.

Kongre’ye seçilenler arasında ilk kez Müslümanlar kadınlar ve Amerikan yerlileri de yer aldı.

Seçim kampanyasının sloganını “Benim gibi kadınların seçimlere girmeyeceği farz edilir” olarak belirleyen Alexandria Ocasio-Cortez, New York 14’üncü Seçim Bölgesi’nden Temsilciler Meclisi’ne girmeye hak kazandı. Demokrat Parti ön seçimlerinde bu bölgede 10 dönemdir üst üste kazanan adayı saf dışı bırakmasının ardından dikkatleri üzerine çeken Ocasio-Cortez, 29 yaşında ve bugüne kadar Temsilciler Meclisi’ne giren en genç üye sıfatına sahip oldu.

Kongre’ye ayrıca ilk kez Amerikan yerlileri de girdi. New Mexico’dan Deb Haaland ve Kansas’tan seçilen Sharice Davids, girdikleri bölgelerde seçimleri kazandı. Davids ayrıca Kansas eyaletinden seçilen ilk lezbiyen Kongre üyesi oldu.

Tennessee eyaletinden ilk kez bir kadın Senatör; Maine eyaletinde de ilk kez kadın bir vali seçildi. Ayrıca Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, Kongre’ye seçilen ilk Müslüman kadınlar oldu.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46111216

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir