6 OCAK GÜNEŞ TUTULMASI

06.OCAK.2019 Güneş Tutulması

Güneş tutulmalarında Güneş ve Ay kavuşumu yaşanır. Çok güçlü yeniay enerjisi taşır. Hayatımızda yeni başlangıçlar için kadersel olayları tetikler.

Bu tutulmada Güneş ve Ay’ın yanında Satürn, Jupiter ve Uranüs’ün etkileri birlikte değerlendirilmelidir. Çünkü bu gezegenler 6 Ocak tutulmasında önemli konumlarda bulunuyor.

Astrolojide Ay (Kelos) anın tanrısı, Satürn (Kronos) ise geniş bütünsel zamanın tanrısıdır. Her ikisi de zamanı yönetirler ve birleşik çalışırlar. Hayatımızda yaşanan olayların tetik mekanizmaları Ay ve Satürn ile çalışır. Ay bir doğum haritasını 28 günde bir tamamlarken, Satürn ise döngüsünü 28 yılda bir tamamlar.

Oğlak burcu ve yöneticisi Satürn öz disiplin ile alakalıdır. Yaşamış olduğunuz tüm enkarnasyon modellerde, yaptığın tüm haksızlıklar, yanlışlar, dürtüsel davranışlar, günahlar ve hatalar buraya kaydedilir. Bu yüzden yaptığın hataların bedeli olarak, Satürn imtihan eder. Bu imtihanları, fiziksel hastalık, parasal sıkıntılar, çeşitli yoksunlar vererek yaşatır. Ancak Satürn ödülleri de gerçekçi ve kalıcıdır.

Jupiter ise bilgi adalet din felsefe ve genişleme ile ilgilidir. Etik kuralları uyup uymadığımız konular üzerinden ödüller ve cezalar getirir. Ödülü büyüttüğü gibi cezaları da büyütür. Jüpiter kendi burcunda çok kuvvetli olduğundan bu tutulmada oğlak burcundaki tutulma ile beraber hayatımızda yeni oluşumlar, yeni yollar çizecek.

Ayrıca Uranüs koç burcunun son derecelerinde anaretik derecelerde boğaya geçmeden son krizlerini yaratacak. Uranüs kalıpları yıkan bir enerjidir. Geleneksel, alışılagelmiş her şeyi yıkar. Anlık sürprizlerle, heyecanlı ve bazen olumlu anlamda da çalışabilir. Özgürleşmek, bireyselleşmek, isyankarlık hep Uranüs ile alakalıdır. Ama ne zaman nereden vuracağı öngörülemez. Uranüs’ün tüm sevimliliği(!) buradan gelir. O yüzden beklenmeyeni bekleyin…

Ocak ayında oğlak burcunun en önemli sabit yıldızı olan 15 derece Vega üzerinde parçalı bir güneş tutulması meydana geldi. Kişisel haritanızda bu tutulma hangi gezegeninize kavuşum, kare, karşıt yapıyorsa o hayata alanında ciddi sınavlara tabi tutulacaksınız. Vega’daki bu Güneş tutulması, ceza ve ödüllerle alakalıdır. Zamanın tanrısı Kronos, tetik etkisini vermeye başladı.

Vega sabit yıldızı “Başarı yıldızı” dır. Otorite ve İnsansal zekanın başarısı ile alakalıdır. Hayatınızda sağlam bir alt yapınız varsa, yeni başlangıçlar ve somut başarılar da getirebilir.

Çok önemli ikinci göksel pozisyon ise Antares sabit yıldızı ile kavuşan Jüpiter, tutulmanın ASC yöneticisi olan, koç burcundaki Mars’dan 120 lik açı alarak, ciddi fırsatlar sunuyor. Özellikle koç, aslan, yay burçlarında önemli gezegenleri olan kişilerde, bu konum yeni girişimlerde müthiş desteklerin olduğunu gösterir. Önünüzde neptünyen belirsizlikler sisler olmasına rağmen, Mars’ın çok güçlü bir şekilde desteği (Antares Mars Jüpiter karakterindedir), hayallerinizi gerçekleştirmede size şans verebilir. Yapmak istediklerinizden korkmayın ve yapın. Ama bu arzularınızın gerçekleşmesi için tek bir şart var. Son 2.5-3 yılınızda yani Satrün yay burcunda iken hayatınız için gerekli alt yapıyı disipline ettiniz mi? Karınca misali çalışıp sorumluluklarınızı yerine getirdiniz mi? Satürn oğlakta başarıyı ancak emek harcadıysanız verecektir. Bu nedenle emeklerinizin karşılığını alacağınızı gösteren sembolikler söz konusu.

Antaresteki Jupiter’e Neptün kare açı yapıyor. Yanlış inançlar, abartılı davranışlara dikkat etmek gerekli. Kandırılma, kafa karışıklığı yaşanabilir. Yaratıcılığı yüksek olan bu enerjiyi, gerçekçi zemine oturtarak, belirsizliklere rağmen azimle yol alınmalı. 14 Derece Anka sabit yıldızındaki Neptün küllerimizden doğmak için hem Satürn’den hem tutulmanın kendisinden destek görüyor. Hayaller ve gerçekleri ortak bir noktada buluşturmak mümkün aslında.

Ancak tutulma anında Uranüs koç burcunun son derecelerinde. Anaretik dereceye çok yakın. Bu da maddi manevi ani kayıplar yaşayabileceğinizi gösteriyor. Yeni bir döneme başlamak için bu krizlerin olması gerekiyor. Kaybettiklerinizin acısı size yeni yollar açacak. Yeni bir düzen, eskiyen kalıpların yok olmasıyla şok edici olaylarla gelecek. O yüzden beklenmeyeni bekleyin…

Yaşayacağınız kayıplar yada kazançların düğümler ekseninde, yengeç oğlak aksında meydana gelmesi önemli. Ana konular bu yüzden kariyer ve aile, kökler üzerinde gerçekleşecek. Aile büyüklerinde kayıplar, taşınma, yaşadığımız yerlerin değişimi, mal mülk konuları, meslek değişimleri, terfi yada işten ayrılmalar gündeme gelebilir.

Jupiter’in konumu kişisel hartanızda şansları nerelerde yaşayacağınızı, Venüs Uranüs 150 lik açısı ise para ve aşk konularındaki krizlerinizi gösteriyor.

Satürn oğlak, mars karesi, hastalıklar, kemik ve eklem sorunları, kemik erimesi, tırnak, cilt ve diş sorunlarını ön plana çıkarabilir. Sedef hastalığı, egzema, ağız aftları oluşabilir. Ayrıca viral enfeksiyonlar, sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında artışlar görülebilir.

Bir çok kişinin hayatında bu etkiler başlamış olabilir . Tutulma etkileri 1 ay öncesinden başlar ve 6 ay çok baskın bir şekilde devam eder. Ancak alt bantta iki buçuk yıllık dönemsel süreçlerle devam eder.

 

En belirgin etkilerden biri Satürn tutulma derecesine geldiği 5 Şubat’ta yeni ay ile yaşayacaksınız.

Önemli bir diğer etki de Uranüs boğa geçişi ile birlikte 6 Mart’ta balık burcunun 15 derecesindeki yeniay. Bu dönemlerde, tutulmanın hızlı bir şekilde hayatınızı şekillendirmeye başladığınızı göreceksiniz.

Uranüs’ün boğa burcu transiti yedi yıllık döngünün de başlangıcıdır. Kişisel haritalarda Uranüs’ ün geçtiği evlerin ciddi incelenmesi gerekir. Ama toplumsal anlamda maddi değerler üzerinde ani etkiler ve deprem hareketleri beklenebilir.

Hayatınızın hangi aşamasında dönüşeceğiniz kişisel haritanızın tüm gezegenlerinin bir bütün halinde incelenmesi ile mümkündür. O yüzden yazılarımda bu konuları, ancak genel hatları ile anlattım.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

https://www.instagram.com/astroloji_tutkusu/?hl=tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir