Psikolojik Astroloji

Bir doğum haritasında anne arketipini Ay,
Baba arketipini Satürn veya Güneş gösterir.
Babanın görevi bireye doğru otoriteyi sağlamaktır. Otorite nedir? Hayat planında bir insanın yapabileceği hatalara karşı uyarıya otorite denir. Babanın birincil görevi çocukta henüz gelişmemiş olan karar mekanizmasını doğru kontrol etmektir.
Psikolojide, id (altbenlik) isteğin hemen olmasını ister.
Ego(benlik) gerekli şartların yerine getirildiğinde o isteğe ulaşılacağını belirtir.
Süperego (üstbenlik) ise hem “İd”i hem “Ego”yu idare ederek, yapılacak davranışın toplumsal şartlara, ahlak vb. gibi şeylere uygunluğu belirler. Ona göre hareket sağlanır.
Güneş veya Satürn 12.evde olan kişilerde süperego gelişimi zor olur. Kişinin hayat deneyimi çocuklukta süperego gelişiminin olmaması, bu nedenle hayatta kendi otoritesini kendi oluşturmasına neden olur. Hayat deneyimi bu alanda şekillenir.
Ay ise duygusal güvenlik ve anne sevgisiyle alakalıdır. 12.evdeki Ay, anneden duygusal olarak yeterince beslenememeyi gösterir. Bunun hayata yansıması ise içe dönük ve duygularını dışarı yansıtamayan kişinin, aynı zamanda kendi duyguları ile kopukluğunu gösterir. Duygusal tatminsizlik yaşar.  Bu da Ay burcu ve açılarına bağlı olarak kişide, depresyon karamsarlık hatta sert açılarda şizofreni, psikoz gibi hastalıklar verebilir.
Bu yüzden aile içinde otorite baba tarafından sağlanırken, sevgi ve güvenlik duygusu anne ile sağlanır. Bu rollerdeki değişim veya eksiklik, kişinin karakterinde ve dolayısı ile kaderinde önemli yollar çizer.
Karmik olarak baktığımızda, geçmiş enkarnasyonlarda egosu yüksek olan ruh, bu hayatında ego yıkımı deneyimi sağlamak adına 12. Ev Güneş yada Satürn semboliğini seçebilir.  Aynı şekilde geçmiş enkernasyonlarda duygusal bağlılığı yüksek olan ruh, yalnız ayakta kalabilmek için 12. EV Ay yerleşimi ile doğabilir.
12. Ev gezegenleri, burçsal ve açısal olarak dikkatli incelenmelidir.
Hilal Çetinkaya
Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir