26 Aralık 2019 Güneş Tutulması

26 Aralık 2019 saat: 8.18 de halkalı Güneş tutulması 3,38 saniye süren halkalı bir Güneş tutulması meydana geliyor. Saros numarası 132.

Ocak 2019’dan beri oğlak yengeç aksında meydana gelen tutulma serisinin devamı niteliğinde olan bu tutulma, 5 Temmuz 2020’de kuzey ve güney düğümlerin ikizler yay aksına geçmesi ile son oğlak burcu Ay tutulması ile sona erecek. Haziran tutulması ile bir döngü bitip yeni bir döngü başlayacak. 26 Aralık tutulması 4 derece oğlak burcunda.

Oğlak kök burçlardan biridir. Öncü niteliğinde bir burçtur. Öncülerde konu, hızlı, keskin ve net gelişir. Başlatan bir burçtur. Kaderle alakalı karmanın yöneticisi Satürn tarafından yönetilir. Kariyer, çalışma, yönetim, sorumluluğu temsil eder. Bu nedenle bu tutulma, genel olarak yönetim, siyaset, otorite figürleri, bireysel anlamda ise baba, aile büyükleri, kariyer konularında etkiler yaratacaktır.

Güneş tutulması Jüpiter ile kavuşuyor. Güneş Jüpiter kavuşumları yılın en şanslı günleridir. Ancak Jüpiter’in zayıf ve düşük olduğu oğlak burcunda olması bu şansı azaltabilir. Jüpiter’in büyüme genişleme isteği Satürn tarafından kısıtlansa da aslında şansı ve şanssızlığı Satürn koşula bağlıyor.

Satürn, Pluto, Güneş, Ay, Jüpiter, güney düğümü ile birlikte oğlak stelyumunda. GAD ve Satürn her ikisi de karma yani geçmişinizde yaptığımız davranışlar ile alakalıdır. GAD Satürn bağlantısı geçmişte yapılan tüm kavramlarla sizi karşı karşıya getirir. Geçmiş hayatınız ile ilgili problemleri de geçmişte yaptığınız iyilikler varsa onları da getirir.

Satürn sorumluluk ve öz disiplin ile alakalı olduğundan, bireysel olarak baktığımızda, üzerinde sorumluluk sahibi olduğunuz emek harcadığınız mesleğiniz, kariyeriniz, çocuklarınız, ilişkileriniz her ne ise, o konuda emeğinizin karşılığını alacağınız bir döneme giriyorsunuz. Ancak elinize geçen şansları doğru kullanamadıysanız, yeterince dürüst ve çalışkan olmadıysanız, kısaca dersinizi yeterince çalışmadıysanız sıkıntılı bir dönem yaşayabilirsiniz.

Jüpiter’in mitolojik karşılığı Zeus’dur. Tüm Olymposluların tanrısı Zeus, adalet ve bilgiyi temsil ettiği gibi iyilikleri ve kötülükleri dağıtan bir figür olarak da karşımıza çıkar. 

Bu tutulmada hem Jüpiter hem Satürn GAD ile birlikte çalışacak. Geçmişten getirdiğimiz her ne ise geleceğimizi belirleyecek olaylar yaşayacağız. Uranüs desteği ise bunun ani beklenmedik bir şekilde gerçekleşeceğini gösteriyor. Buna bir çeşit hesap kesim tarihi ya da geçmişin mizanı diyebiliriz.

Halkalı tutulmalar evlilikle de alakalıdır. Ancak Juno’nun Satürn ve Pluto’ dan aldığı sert açılar bu dönem gerçekleşecek evliliklerde sorunlar olacağını gösteriyor.

Zaman döngüsel çalışır.

Bir tutulma tek başına yalnız bir gezgin değildir. Geçmişte mutlaka onun bir ya da birkaç kardeşi vardır. Bu yüzden tutulmalar incelenirken, geçmiş benzer tutulmalar da göz önüne alınmalıdır.

Özellikle metanom ve yarı metanom dediğimiz döngüler geçmişten hayat deneyimlerimizin şimdiki zamana ve geleceğe doğru uzanan yapıların konusunu verir. Bunun anlamı yaşamımız boyunca belli matematiksel bir sistem halinde hayatımızda benzer konular ile ilgili tekrarlayan deneyimler yaşarız. Eş zamanlı olaylar gündeme gelir. Metanomlar önemlidir. Düğümlerin 18,5 yılda bir aynı burca gelmesi ve tutulmalarının bu burç ekseninde olması nedeniyle, hayatımızın önemli köşe noktaları tetiklenir. Metanom döngüsünün ortası ise 9 yıllık dönemler olan yarı metanom döngüleridir.

9 yıl önce bir olayı başlar.

9 yıl sonra o olayı sorgulanır.

18 yıl sonra o olaya benzeyen bir olay yeniden başlar.

Bunun anlamı bu tutulmanın benzer etkisini hayatınızda 18,5 yıl ve 9 yıl önce yaşamış olduğunuzdur. Mesela, evlenip çocuk sahibi olursunuz. 9 yıl sonra ikinci çocuk olur. 18 yıl sonra ilk çocuğunuz üniversiteye başlar gibi. Evlenirsiniz 9 yıl sonra ev değiştirirsiniz, 18,5 yıl sonra boşanırsınız. Mezun olup işe girersiniz. 9 yıl sonra terfi edersiniz 18,5 yıl sonra iş değiştirirsiniz. Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.

2000-2001 yılları ile 2009-2010 yıllarında yaşadıklarınızı geriye dönüp bir düşünün. Bunlarla ilgili eş zamanlı olaylar gündeminize gelecektir.

Kişisel anlamda baktığımızda burçların genel olarak etkileri,

Koç, Satürn ve Jüpiter’den zorlanabilir. Nisan ayından sonra Satürn kovaya geçince rahatlamaya başlasa da, Satürn oğlak burcuna retrosu biraz gecikmeler yaşatabilir.

Boğa, Şanslı bir dönem. Uranüs Jüpiter Satürn’den destek alıyor.

İkizler, Jüpiter ve Satürn den 150’lik açılar alacak. Ani şoklar yaşayabilir. Nisan’dan sonra daha rahatlamaya çalışsa da Satürn ün kovadan oğlağa doğru retro yapması gecikmelere neden olacaktır.

Yengeç, Uranüs den destek, Jüpiter ve Satürn’den sert açılar alacak. Sıkıntılı da olsa destekleri var.

Aslan, ani dönüşümler yaşayabilir. Belirsiz, şok edici olaylar yaşayabilir.

Başak En şanslı, en kısmetli burçlardan biri.

Terazi, zorlanabilir. Satürn kova Nisan ayından sonra desteğe başlayacak. Ama tam olarak rahatlaması 2019 yılının sonunda olacak.

Akrep, Uranüs karşıtlığı ama Jüpiter desteği ile ayakta.

Yay, biraz daha rahat. Net etkiyi kişisel haritaların diğer kombinasyonları gösterecek.

Oğlak, şanslı bir dönemde. Jüpiter’den kısmeti artacak.

Kova, Uranüs karesi ile belirsiz dönüşümler. Kalıplarını kıracak.

Balık, bu sene şans onları da destekleyecek. Özellikle Uranüs ve Jüpiter’den olumlu anlamda destek görecek.

Hilal Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir