21 Ocak 2019 Ay Tutulması

Ay tutulmalarında Güneş ve Ay birbirine karşıt açıdadır. O yüzden gergin bir enerjidir. Olayları sonlandırıcı etkisi vardır. Bitiş ve devamında başlangıçlarla alakalıdır. Tamamlanma enerjisi taşır.

Tutulma anında yükselen 10 derece oğlakta. Yöneticisi Satürn 14 derece Vega sabit yıldızı ile kavuşumda. Bu konum 6 Ocaktaki Güneş tutulmasının ilk tetik etkisini vermekte.

Kova aslan aksındaki Ay tutulmasında tutulmanın yöneticisi Güneş. Normalde Ay tutulmalarında Ay, yani dişi enerji çok baskın olmasına rağmen burada Güneş, eril enerji de baskın çalışıyor. O yüzden karşıtlık enerjisinin gerginliği daha yüksek. Bu da bitişlerin sert, yeni başlangıçların güçlü etkide olacağını gösteriyor.

Karma astrolojisine göre bir doğum haritasındaki 0-5 derece arası gezegenler karmik yol arkadaşlarınızdır. Yani hayatınıza girecek ve hayatınızda önemli rolleri olan insanları, özellikle de eşleri gösterir. Eğer haritanızda bu derecelerde gezegenleriniz varsa 0 derecedeki bu tutulma size yeni karmik insanlarla tanışma fırsatı verecektir. Kuzey düğümünün yengeç olması aile kurma konusunda destekler veriyor. Ama bazı noktalar önemli.

Astrolojide evliliği temsil eden bir asteroid olan Juno, algoloid derecede güçlü bir pozisyonda. Juno’yu yöneten Venüs ile Jüpiter’in kavuşumuna Mars’ın 120 lik trine açı ile desteği var. Bu konum evlilikler, karmik ilişkiler anlamında oldukça güçlü. Birçok insan evleneceği, uzun süreli ilişkilere gireceği kişilerle tanışacak. Ancak başlayan yeni ilişkiler, Satürn Mars karesi nedeniyle evlilik yolunda zorlanmalar gecikmeler yaşayabilir.

Ayrıca bu kombinasyonda Lilith’de etkin. Liliht bozuk dişi enerjidir. Ancak çok güçlüdür. lilith’in Jüpiter ve Mars ile olumlu açısı, yaşanacak ilişkilerin bazılarının manüplatif olabileceğini gösteriyor. Platonik, takıntılı, gizli ilişkiler de başlayabilir. Veya aldatma aldatılmalar gündeme gelebilir. Neptün karesi skandallar olabileceğini gösteriyor.

Juno ve Lilith kare açıda. Stratejik düşünceyi gösteren Pallas’ın Lilith ile işbirliği yaptığını düşünürsek aslında bir çok evlilik de aldatmalar yüzünden sarsılabilir. Bu yüzden kişisel doğum haritalarına göre bir kısım insanlar için evlilik, bir kısım insanlar için de gizli ilişkiler gündeme gelebilir.

0-5 derecelerde yay, ikizler, koç, terazide gezegenleri olan kişilerde, özellikle bunların mars Venüs yada 7.ev yöneticisi olması durumunda yeni ilişkiler yasama olasılıkları yüksek. Ancak bu durum doğum haritalarındaki Venüs Jüpiter kavuşumu ile desteklenmelidir.

Toplumsal anlamda Dünyanın geneli üzerinden baktığımızda para, sahip olduğumuz değerler konusunda tamamlanma söz konusu. 2. Ev yöneticisi Uranüs’ün dolunaya son derecelerdeki kare açısı sert ve ani bir şekilde para ile ilgili belirsizlikler, oynaklıklar yaratabilir. Borsalarda değişimler, para birimlerinde değer kayıpları nedeniyle, genel anlamda parasal sistemde dengesizler olabilir.

Uranüs ün boğa burcuna geçmesi ile uluslararası para sistemlerinde farklı alternatifler yaratmak, dolar dışında yeni rezevr para birimleri, sanal paranın sisteme daha fazla entegresi gibi konularda somut girişimlerin hazırlıkları yapılabilir. Geçiş döneminde ortamdaki belirsizliğin ve oynaklığın toplumsal anlamda karşılığı, gerginliklere neden olabilir.

Tutulma yöneticisi Güneş’in Altair sabit yıldızında. Bu yüzden dünya genelinde uçak kazaları meydana gelebilir. Uranüs’ün sert açısı ani gelişen kazalarının yanında, fırtına, tayfun gibi çeşitli doğa olaylarına neden olabilir.

Son olarak tutulmanın aslan burcunda gerçekleşmesi, kalp hastalıklarını ve kalp krizlerini tetikleyebilir.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Akademisi