2020 VENÜS RETROSU

Astrolojik olarak Venüs, para, değer duygusu ve ilişkilerle alakalıdır. Kişinin sevgi lisanıdır. Doğum haritasında bir şeyi sevmekten birine aşık olmaya kadar, kadersel evlilikten, evrensel birlikteliklere kadar pek çok şeyi ifade edebilir.

Venüs’ün Zodyak etrafındaki bir turluk dönüşü 224 gündür. Bir burçta ortalama 25-35 gün kadar kalır. 8 yılda 5 kez ve 5 farklı burçta Retro yaparak gökyüzünde bir Pentagram oluşturur. Retrosu bir buçuk yılda birdir ve yaklaşık 40 gün sürer.

Venüs’ün retrograde dediğimiz geri hareketi, göksel olarak Dünya ile Venüs’ün aynı çizgide olması, aynı zamanda da Venüs’ün Dünya’ya en yakın konumda bulunmasıdır. Bu durum yeryüzünden gözlemlendiğinde gezegenin geri gidiyormuş gibi görünmesine neden olur. Aslında retro hareket dediğimiz olay, görsel bir yanılgıdır. Ancak özellik karma astrolojisinde bu hareketi özel anlamlar taşır.

2020 yılında Venüs 3 Nisan – 7 Ağustos tarihleri arasında standartların dışında yaklaşık dört ay ikizler burcunda olacak. Bunun 12 Mayıs-25 haziran arası Retro harekette gerçekleşecek. Geri hareketin en belirgin etkisi 12 Mayıs’da başlasa da, 3 Nisan’dan itibaren etkileri hissedilecektir. Bunun nedeni karma astrolojisinde “Ghost Gezegen” dediğimiz retro öncesi ve sonrası gezegenin enerjisinin gizli retro gibi çalışmasıdır.

Dört aylık Venüs ikizler transiti bizi nasıl etkileyecek?

Değer duygumuz duygusal yapımız, ilişkilerimiz, çevremizdeki dünyayı nasıl yorumladığımız ve değerlendirdiğimiz gibi konularda hayatımızda önemli gelişmeler yaşayabiliriz. Venüsyen konularda, yani sevgi, ilişkiler ve parasal konularda gecikmeler, sorunlar, dengesizlikler olmaya başlayacaktır. Bu dönemde bir kısım boşanmalar olabildiği gibi, evlilik dışı ilişkiler de başlayabilir. Dürtüsel davranışların kontrolünün zorlaştığı, bunun sonucunda da ahlaksal yanlış ilişkilere girilen dönemleri işaret eder.

Bunu daha iyi anlamak için, öncelikle biraz geçmişe gitmeli ve geriye yönelik bu retronun nerede başladığının izini sürmeliyiz. Venüs, Mayıs- Haziran 2004 ve Mayıs- Haziran 2012 de ikizler burcunda Retro yapmıştı. Ancak bu dönemdeki Venüs Retroları sıradan retrolar değildi. Bunlar 117 yılda bir 8 yıl ara ile gerçekleşen nadir göksel pozisyonlardı. Bunlara Venüs tutulması (Venüs Eclipse) denir. Bu görünüm karma astrolojisinde özel bir pozisyondur. Bu nedenle bu seneki Retro Venüs bu eclipslerin apex noktasında gerçekleşecek. Bu, 2004 ve 2012 de yaşadıklarınızla bağlantılı çok önemli olaylar, sonuçlar, sınavlar yaşayacaksınız anlamına gelir. Bu konular daha çok aşk, ilişkiler, birliktelikler veya ortaklıklar ile ilgili olacaktır.

Bu durum karmik ilişkilerle, karmik hatalarla ve travmalarla yüzleşme zamanlarını gösterir. Özellikle Venüs’ün 14 gün süren Nemesis yönü vardır ki, bu geçmişten intikam duygusu ile gelen sorunlu kişileri de temsil edebilir. Bu yüzden karşınıza çıkan romantik kişilere karşı temkinli olmanızı öneririm. Ama doğum haritanıza göre, yarım kalmış aşklar, karmik hak edişler, ruh eşleri ile karşılaşmalar da yaşanabilir. Bunların çözümü kolay değildir. Ancak karma astrolojisiyle çözümlenebilir.

Doğum haritalarında, kişisel gezegenlerinizde retro varsa, ikizler burcunda Güneş, Ay, Venüs, Mars, Merkür KAD, GAD gibi önemli yerleşimleriniz varsa, 7. Eviniz veya yöneticisi ikizler burcundaysa bu yıl sizin için oldukça önemli geçecektir.

Daha detaya inmek için, doğum haritasında Venüs’ün bulunduğu ev ve burcun da incelenmesi gerekir. Bunun yanında diğer gezegenlerin, özellikle Ay, Mars, Satürn ve Neptün’ün Venüs’le olan konumları ile haritaya bütün bakmak lazım. Bu gezegenlerin açı kalıpları önemli. Kare, karşıt açılarda sıkıntılı, 60-120 liklerde olumlu gelişmeler olabilir. Zaten genel olarak, karma astrolojide sert açılar sınavlarımız, iyi açıları da hak edişlerimizdir.

Kollektif anlamda baktığımızda ise, boğa burcundaki Uranüs önem kazanıyor. 7 yıl boyunca boğa burcundaki Uranüs’ü Venüs yönettiği için, Venüs’ün tüm göksel hareketleri, özellikle de retro pozisyonları önem kazanmakta. Uranüs, devrimci, tuhaf, düzen bozucu olduğuna göre, boğanın temsil ettiği ekonomi, para piyasaları ve toprak hareketlerinde bu 4 ay boyunca önemli beklenmedik sarsıcı olaylar olacaktır.

Özellikle 11 Mayıstan itibaren retroya tam olarak geçmesi ve Haziran ayındaki iki tutulma ile birlikte, yöneticisi Merkür ün de retroya girmesi ile, bu etkileri daha net hissedeceğiz. Bu yüzden 8 Nisan’daki terazi burcundaki dolunay, Venüs retrosu öncesi zamanlamalar konusunda tetik etkisi vermeye başlayacaktır.

Hilal Çetinkaya

Oğuzhan Ceyhan Astroloji Ekolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir